Nawilżanie suchej powierzchni - infografika

Pielęgnacja cery suchej ma na celu przede wszystkim nawilżenie skóry i redukcję przykrego uczucia ściągnięcia. Często jednak musisz zmagać się z dodatkowymi problemami, takimi jak podrażnienia czy wypryski. Jak sobie z nimi radzić? Jak powinna wyglądać skuteczna pielęgnacja cery suchej?

Kiedy myślimy o skórze ze szczególnymi wymaganiami pielęgnacyjnymi, z pewnością wielu z nas przychodzi na myśl cera sucha. Pielęgnacja i dopasowanie odpowiednich kosmetyków są w tym przypadku szczególnie istotne, gdyż mogą pomóc w uniknięciu podrażnień oraz przykrego uczucia ściągnięcia. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakich błędów w pielęgnacji unikać?

Jak rozpoznać cerę suchą?

Pozornie cera sucha wydaje się być idealną, bez widocznych porów czy efektu błyszczenia. Z drugiej strony jednak jest cienka i matowa, pozbawiona naturalnego blasku, bardziej podatna na podrażnienia czy powstawanie zmarszczek. Często bywa też nadmiernie napięta, czemu mogą towarzyszyć dodatkowe objawy, takie jak łuszczenie, swędzenie czy pieczenie, zwłaszcza w okolicach oczu, nosa i brody. Nieprzyjemne wrażenia nasilają się po umyciu twarzy wodą.

Cera sucha w obiegowej opinii często bywa mylona ze skórą odwodnioną. Nie można jednak postawić między nimi znaku równości. Odwodnienie jest etapem przejściowym, który może dotyczyć wszystkich typów skóry. Suchość oznacza natomiast, że gruczoły łojowe pracują wolno, dlatego tworzona przez nie warstwa lipidowa naskórka jest niewystarczająca i nieszczelna. Nie spełnia w związku z tym swoich ochronnych funkcji. Właśnie dlatego prawidłowa pielęgnacja cery suchej odgrywa tak ważną rolę.

Pielęgnacja cery suchej krok po kroku

Jak pielęgnacja cery suchej i wrażliwej powinna wyglądać w praktyce? Liczy się przede wszystkim regularność rano i wieczorem. Trzeba unikać czynników drażniących, a przy tym zabezpieczyć tkankę przed czynnikami pogarszającymi jej stan.

  • Demakijaż

Ponieważ cera sucha jest bardzo delikatna, sięgaj po preparaty do demakijażu pozbawione silnych substancji aktywnych, dodatków zapachowych, barwników. Niewskazane są także alkohol i mydło, które mogą dodatkowo przesuszać skórę. Dobrym wyborem będzie emulsja micelarna Eva Dermo zawierająca między innymi nawilżający i uelastyczniający mocznik, alantoinę, D-pantenol, kwas mlekowy i naturalną betainę.

Cera sucha, w przeciwieństwie do cery tłustej czy mieszanej, nie produkuje dużych ilości sebum, dlatego w jej przypadku nie trzeba – a nawet nie powinno się – stosować silnych preparatów. Niewskazane są głęboko oczyszczające żele czy gruboziarniste peelingi. Wybieraj łagodne kosmetyki, na przykład delikatny żel do mycia twarzy z zieloną herbatą Eva Simply.

  • Odżywienie i nawilżenie

To najważniejszy etap w pielęgnacji cery suchej. Warto poprzedzić go tonizacją wyrównującą poziom pH skóry. Wypróbuj serum tonizujące Eva Dermo – o działaniu normalizującym, kojącym i ochronnym. 

Kolejnym krokiem jest nałożenie kremu nawilżającego i odżywczego, który stworzy na skórze film tłuszczowy. Przykładem takich produktów są kremy na dzień i na noc z linii Eva Dermo. W ich składzie znajdziesz mocznik, argininę i polisacharyd, które wiążą wodę w naskórku, zaś dodatek alantoiny ma działanie łagodzące. Wieczorem możesz stosować dodatkowo olejki lub sera, na przykład odżywczy olejek do twarzy Eva Dermo będący kombinacją pięciu skutecznych składników.

Trzy grupy substancji nawilżających

Składniki odpowiedzialne za skuteczne nawilżenie skóry możemy podzielić na trzy grupy:

  • substancje hydrofilowe,
  • substancje hydrofobowe,
  • substancje okluzyjne.

Składniki hydrofilowe są odpowiedzialne za utrzymanie wody wewnątrz naskórka. Zalicza się do nich między innymi nawilżający i uelastyczniający kolagen czy kwas hialuronowy o właściwościach wiążących wodę. W tej grupie na wyróżnienie zasługuje również mocznik, który nie tylko wpływa na poziom nawilżenia, ale również działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i uszczelniająco na naskórek.

Zadaniem substancji hydrofobowych i okluzyjnych jest powstrzymanie odwodnienia skóry poprzez stworzenie odpowiedniej warstwy ochronnej. To między innymi woski czy parafina.

Jakich błędów w pielęgnacji cery suchej unikać?

Jeśli masz przekonanie, że pielęgnacja cery suchej w twoim przypadku przebiega odpowiednio, a mimo to efekty nie są zadowalające, być może popełniasz jeden z często powtarzających się błędów. Zaliczamy do nich:

  • stosowanie kosmetyków o zbyt silnym, naruszającym barierę lipidową działaniu,
  • zbyt częste oczyszczanie skóry w ciągu dnia,
  • zbyt częste złuszczanie,
  • ekspozycję na silny mróz lub słońce,
  • wpływ ogrzewania lub klimatyzacji.

Niektórych z tych elementów nie sposób uniknąć, na przykład klimatyzacji w biurze czy wyjścia na dwór w zimie. Tym bardziej ważne jest, aby codzienna pielęgnacja skóry suchej ułatwiała jej codzienny kontakt z czynnikami zewnętrznymi. Dbaj też o zdrowy tryb życia: wypijanie odpowiedniej ilości płynów, wysypianie się i dobrze zbilansowaną dietę.