Twoja skóra przypomina w dotyku delikatny, szorstki pergamin, a z wiekiem ten stan się nasila? Wraz z upływem lat skóra staje się coraz bardziej przesuszona, organizm traci wodę, a gruczoły łojowe pracują coraz mniej aktywnie. Cera sucha to problem genetyczny, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji można skutecznie załagodzić objawy i cieszyć się promienną, gładką cerą.

Cechy cery suchej


Jak wygląda cera sucha? Skóra osób mających suchą cerę zazwyczaj jest napięta, szorstka i matowa. Często towarzyszy jej łuszczenie, swędzenie i pieczenie, które mogą powodować dyskomfort dokuczliwy zwłaszcza w trakcie snu. Ponieważ jest cienka naczynka krwionośne prześwitują przez nią dając efekt jasnożółtego lub jasnoróżowego koloru skóry. Sucha skóra jest bardzo wrażliwa na intensywne i nieodpowiednio dobrane kosmetyki, które mogą ją podrażnić. Łatwo się też odwadnia i ulega uszkodzeniom. Dodatkowo, niski poziom nawilżenia sprawia, że na suchej skórze wcześniej widoczne są pierwsze zmarszczki na twarzy.

Przyczyny suchej skóry


Suchość skóry wynika z obniżonej zdolności do wiązania i utrzymywania wody w warstwie naskórkowej. Problem ten może wynikać zarówno z czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Część z nas cierpi na większą skłonność do przesuszania się skóry, co związane jest z genetyką. Często jednak sami nieświadomie narażamy skórę na przesuszenie. Mają na to wpływ warunki klimatyczne, zanieczyszczone powietrze lub kosmetyki z zawartością alkoholu. Dochodzi do tego twarda woda, szorstkie ubrania, zbyt częste mycie skóry twarzy, stres, zaburzenia hormonalne wynikające na przykład z ciąży lub menopauzy. Także niektóre choroby przewlekłe mogą być przyczyną suchej skóry, na przykład cukrzyca, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Naturalny proces starzenia się skóry także doprowadza do tego, że jest ona mniej elastyczna i gorzej nawilżona.

Pielęgnacja cery suchej w domu


Skóra sucha wymaga bardzo łagodnych kosmetyków i uważnego traktowania. Nie należy zażywać długich, gorących kąpieli, ani narażać się na gwałtowne zmiany temperatur. Ponieważ suche powietrze jeszcze bardziej wysusza skórę, warto je nawilżać (np. za pomocą specjalnych nawilżaczy) i unikać przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Duże znaczenie ma także sposób, w jaki się odżywiamy. Niewskazane jest spożywanie dużych ilości mięsa, słodyczy, ostrych przypraw, kawy i alkoholu. Palenie papierosów także nasila objawy suchej skóry. Warto natomiast sięgać po owoce, warzywa, orzechy i nasiona, które zapewnią nam niezbędne dla zdrowej skóry witaminy i minerały. Pamiętajmy też o regularnym nawadnianiu organizmu pijąc wodę mineralną.

Skórę należy także odżywiać od zewnątrz stosując, m.in. maseczki. Na rynku dostępnych jest wiele maseczek przeznaczonych do skóry suchej, można jednak przygotować je samodzielnie. Przykładowe receptury, które zapewnią odpowiednie nawilżenie skóry, uzyskamy na przykład mieszając śmietanę z kurkumą lub żółtko z miodem i oliwą . Innymi domowymi sposobami na przesuszoną skórę są łagodzące okłady z rumianku, marchwi lub olejku jojoba.


Kosmetyki do cery suchej


Cera sucha jest wymagająca. Jeśli jednak zaczniemy stosować odpowiednie kosmetyki to ryzyko odwodnienia skóry zmniejszy się. Do codziennej pielęgnacji należy stosować preparaty myjące, tonizujące, a także kremy nawilżające. Należy unikać mydła oraz toników z alkoholem, który pozbawia skórę ochronnej warstwy sebum. Zamiast zbyt podrażniających peelingów ziarnistych, wybierz peeling enzymatyczny, którego nie wciera się w skórę, ale stosuje się w formie maseczki. Powinno się nawet unikać mocnego pocierania skóry ręcznikiem – tarcie usuwa sebum, dlatego warto osuszać skórę przykładając do niej miejscowo i delikatnie ręcznik, najlepiej papierowy.



Kosmetyki powinny mieć jak najwięcej substancji odżywczych, które zapewnią skórze odpowiednią regenerację. Bardzo dobrym przykładem takiego kosmetyku jest Odżywczy olejek do twarzy przywracający witalność marki Eva DERMO, który zdobył nagrodę Qltowy koncept 2017. Olejowy ekstrakt z nagietka i kompozycja czterech olejków: z rokitnika, pestek winogron, słodkich migdałów i kiełków pszenicy działa łagodząco przeciwdziałając nadmiernemu łuszczeniu się naskórka. Olejek natychmiast koi suchą skórę i wpływa na jej regenerację.

O suchą skórę można z powodzeniem dbać stosując powszechnie dostępne kosmetyki i prowadząc odpowiedni styl życia. Jeśli jednak pielęgnacja skóry w domowych warunkach okaże się niewystarczająca, to konieczna może być wizyta u dermatologa. Objawów takich jak zaczerwienienie i podrażnienie nie należy bagatelizować, mogą się one bowiem przeistoczyć w poważniejsze pęknięcia, rany, a w konsekwencji infekcje.