Krem do twarzy - stosowanie

Trądzik uprzykrza Ci życie i odbiera pewność siebie? Zastanawiasz się, jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami? A może masz dość cery problematycznej i chcesz móc wyjść z domu bez ukrywania twarzy pod grubą warstwą makijażu? Tego typu skóra jest bardzo wymagająca, a przy tym niezwykle delikatna. Dowiedz się, jak dbać o cerę trądzikową i jakie kosmetyki wybrać.

Cera trądzikowa – charakterystyka

Trądzik to uporczywe schorzenie dermatologiczne najczęściej diagnozowane u dojrzewającej młodzieży. Jednak problem ten dotyka również osoby dorosłe, nawet po 40. roku życia. Wyniki badań wskazują, że zmaga się z nim 8% populacji pomiędzy 35. a 44. rokiem życia.

Typowymi objawami trądziku są:

  • nadmierne błyszczenie się skóry,
  • wykwity ropno-grudkowe,
  • zaskórniki otwarte i zamknięte.

Takie niedoskonałości skóry trądzikowej potrafią zepsuć humor każdej kobiecie.

Zanim przejdziemy do omawiania pielęgnacji, warto dowiedzieć się, jakie czynniki dodatkowo zaostrzają zmiany trądzikowe. Stan Twojej skóry dużo „mówi” o trybie życia, który prowadzisz. Zmęczenie, brak snu, stres, dieta bogata w węglowodany, alkohol, palenie papierosów – wszystko to wręcz „odbija się” na Twojej twarzy. Dlatego warto zatroszczyć się o siebie i wyeliminować z życia elementy, które mogą szkodzić zdrowiu.

Czy wiesz, że cera trądzikowa może być jednocześnie sucha i wrażliwa? Pojawienie się wykwitów, a wraz z nimi stanu zapalnego narusza barierę hydrolipidową skóry. W rezultacie wystarczy krótka ekspozycja na szkodliwe czynniki zewnętrzne, aby cera negatywnie na nie zareagowała zaostrzeniem zmian trądzikowych.

Jakie są przyczyny niedoskonałości skóry twarzy?

Skąd biorą się te wszystkie uporczywe i nieestetycznie wyglądające krostki? Główną przyczyną zaburzeń skórnych jest przede wszystkim zaburzona praca gruczołów łojowych. Odpowiadają one za ochronę skóry oraz włosów przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. Ich wzmożona aktywność prowadzi do nadmiernej produkcji sebum, co negatywnie wpływa na złuszczanie się naskórka.

W wyniku tego przewody wyprowadzające łój z gruczołów zostają zatkane przez martwe komórki, które następnie stają się pożywką dla bakterii beztlenowych. Efektem są zmiany trądzikowe w postaci ropnych, czerwonych i bolesnych wyprysków.

Jak dochodzi do problemów z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych? Najczęstszymi czynnikami, które sprzyjają występowaniu cery z niedoskonałoścami, są:

  • zła dieta,
  • długotrwała ekspozycja stres,
  • stosowane leki,
  • przebywanie w zanieczyszczonym środowisku,
  • zaburzenia hormonalne, które występują nie tylko podczas okresu dojrzewania, ale również w ciąży, podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych czy menopauzy.

Choć są one powszechnie znane, a większość przyczyn można łatwo wyeliminować, nie oznacza to, że walka ze zmianami na twarzy jest łatwym i szybkim procesem.

Pielęgnacja cery trądzikowej – jak powinna wyglądać?

Dostrzegasz u siebie rozszerzone pory? Nieestetyczne krostki w okolicach brody i policzków nie dają Ci spokoju? Może to oznaczać, że jesteś posiadaczką cery trądzikowej. Warto wcześniej rozpocząć działania prewencyjne, aby złagodzić te objawy i uspokoić swoją cerę! Jak możesz złagodzić powiększania się zmian skórnych? Oczywiście za pomocą dobrze dobranej pielęgnacji. Szczególnie ważne są dokładne oczyszczanie i nawilżanie cery.

Jak nawilżać cerę trądzikową?

Kluczem właściwej pielęgnacji jest odpowiedni krem do twarzy trądzikowej. Preparat powinien:

  • mieć lekką, nietłustą formułę, która nie będzie zapychać naszych porów oraz przyczyniać się do powstawania zaskórników;
  • zawierać substancje, które pomagają pielęgnować skórę kompleksowo, tj. wspierają dogłębne nawilżanie, a jednocześnie wspomagają łagodzenie zmian trądzikowych. Dobrym wyborem jest np. kwas hialuronowy, który pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia naskórka oraz wspiera nawadnianie skóry bez obciążania jej i zatykania porów;
  • mieć opakowanie, które chroni formułę przed kontaktem ze środowiskiem zewnętrznym i pomaga utrzymać ją w czystości. Dobrym wyborem jest np. krem nawilżający do cery trądzikowej w butelce z pompką lub tzw. airless. Za jej można wydobyć odpowiednią ilość produktu bez konieczności dotykania całej zawartości i ryzykowania, że bakterie z rąk przeniosą się do kremu.

Ważny jest również sposób nakładania kosmetyku. Produkt należy delikatnie wklepywać w skórę opuszkami palców do momentu aż całkowicie się wchłonie. Unikaj pocierania naskórka, ponieważ w ten sposób możesz podrażnić zmiany i doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego.

Pamiętaj także, aby przed aplikacją kremu dokładnie oczyścić skórę twarzy.

Jak oczyszczać cerę problematyczną?

Pielęgnacja to nie tylko nakładanie kremów nawilżających na trądzik, ale także oczyszczanie skóry. Jest to bardzo istotny etap, ponieważ pomaga przygotować skórę do aplikacji kremów nawilżających na trądzik. Ponadto wspiera usuwanie zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i bakterii, które gromadzą się na powierzchni twarzy przez cały dzień.

Do cery problematycznej dobrze sprawdzą się preparaty z micelami, toniki o delikatnej formule oraz konsystencji pianki. Wystarczy ich niewielka ilość, aby umyć twarz.

Podczas oczyszczania skóry delikatnie wykonuj okrężne ruchy. Nie szoruj ani nie drap twarzy! W ten sposób podrażnisz zmiany trądzikowe i doprowadzisz do powstania stanu zapalnego.

Po umyciu spłucz twarz chłodną wodą, a następnie przyłóż do niej czysty ręcznik. Przytrzymaj chwilę, aż materiał wchłonie całą wilgoć i wyrzuć go do prania. Podczas następnego oczyszczania użyj nowego ręcznika. Dzięki temu nie przeniesiesz na twarz bakterii, które pozostały na materiale podczas poprzedniego mycia. 

Kosmetyki do cery trądzikowej – co wybrać?

Pielęgnacja twarzy z trądzikiem powinna być kompleksowa. Potrzebujesz zatem kremu nawilżającego do cery trądzikowej i preparatu do oczyszczania. Oto nasze propozycje.

Krem na dzień – cera trądzikowa

Niezbędnym elementem w codziennej profilaktyce powinien być skuteczny, wysokojakościowy krem ze składnikami, które pomagają nie tylko zminimalizować skutki trądziku, lecz również intensywnie nawilżać skórę. Może to być np. przeciwzmarszczkowo-matujący krem na dzień EVA DERMO SEB OFF.  W jego składzie znajdują się:

  • mocznik oraz tetrapeptyd, które wspomagają uelastycznianie skóry oraz redukowanie zmarszczek,
  • biotechnologiczny składnik z arktycznych mikroorganizmów morskich, który wspomaga zmniejszanie porów. Pomaga przeciwdziałać nadmiernemu wydzielaniu sebum i redukować błyszczenie skóry;
  • alfa-bisabolol – naturalny składnik, który wspomaga łagodzenie podrażnień i matowienie cery;
  • witamina PP, która wspiera procesy przeciwdziałające powstawaniu niedoskonałości.

Ten produkt sprawdzi się także jako krem pod makijaż do cery trądzikowej.

Krem na noc – nawilżanie skóry trądzikowej

Podczas snu w skórze zachodzą intensywne procesy regeneracyjne, dlatego nie możesz zapomnieć o stosowaniu odpowiednich kosmetyków na noc! W tym celu sięgnij np. po przeciwzmarszczkowo-normalizujący krem na noc EVA DERMO SEB OFF. Zawiera składniki, które pomagają:

  • normalizować pracę gruczołów łojowych,
  • przywracać skórze świeży wygląd o poranku,
  • zmniejszać widoczność porów,
  • łagodzić podrażnienia,
  • koić skórę podczas snu.

Kremu na noc do cery trądzikowej można używać samodzielnie lub po zaaplikowaniu toniku.

Tonik do cery trądzikowej

Krem jest istotny, ale jeśli nałożysz go na nieodpowiednio przygotowaną skórę, zawarte w nim składniki aktywne nie przenikną do głębokich warstw skóry. Dlatego warto wcześniej sięgnąć np. po normalizujący tonik EVA DERMO SEB OFF. W jego formule znajdują się:

  • składnik z arktycznych mikroorganizmów morskich, który wspiera zwężanie porów i regulowanie produkcji sebum,
  • ekstrakty roślinne, które wspomagają działania przeciwko nadmiernej produkcji łojotoku.

Składniki aktywne pomagają przywrócić skórze właściwe pH i nawilżyć ją.

Żel do mycia twarzy

Przed kremem nawilżającym, cerę trądzikową trzeba oczyścić. W tym celu możesz użyć np. żelu micelarnego do mycia twarzy EVA DERMO SEB OFF. W jego recepturze zawarto:

  • aloes, który wspiera łagodzenie podrażnień,
  • specjalistyczny składnik z mikroorganizmów morskich, który wspomaga redukcję błyszczenia się cery,
  • ekstrakty ziołowe, które pomagają zapobiegać nadmiernej produkcji sebum.

W połączeniu z pozostałymi składnikami wspierają nawilżanie i odświeżanie skóry bez jej obciążania.

Tego produktu możesz używać rano i wieczorem jako pierwszy etap pielęgnacji twarzy z trądzikiem.

Krem nawilżający na trądzik to nie wszystko – co można zrobić, aby wesprzeć walkę z niedoskonałościami?

Odpowiednia pielęgnacja może wiele zmienić w przypadku cery trądzikowej. Jednak kosmetyki działają tylko na zewnętrzną warstwę skóry. Dlatego zwróć także uwagę na swoją dietę, zmień swoje codzienne nawyki, jak np. opalanie się. Rozważ także skorzystanie z pomocy lekarza.

Dieta na trądzik

Sprzymierzeńcem w walce z niedoskonałościami może być pełnowartościowe jedzenie. Zbawienne dla cery są zwłaszcza:

  • witaminy z grupy B – witaminy B2 i B3 pomagają utrzymać zdrowe błony śluzowe oraz skórę. Cenna jest także witamina B6, która wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i produkcję czerwonych krwinek. Substancje te znajdują się np. w rybach, mięsie, jajach, roślinach strączkowych czy nabiale;
  • witamina A (retinol), zwana witaminą młodości – stanowi doskonałą „broń” w walce ze zmianami trądzikowymi. Wspomaga utrzymanie skóry w dobrej kondycji i wspiera pracę układu immunologicznego. Jej największe ilości znajdują się w tranie, marchewce, natce pietruszki, szczawiu oraz szpinaku. Warto wspomnieć, że retinoidy, czyli pochodne witaminy A, to obecnie najskuteczniejszy środek w terapii trądzikowej.

Nie bez znaczenia są także minerały, np. jod, miedź i cynk. Pomagają zachować właściwy stan skóry. Znajdziesz je w wielu produktach spożywczych.

Opalanie się a trądzik

Jeśli zmagasz się z krostkami, unikaj przesadnego opalania się. Promieniowanie UV może nasilić zmiany trądzikowe, ponieważ pobudza pracę gruczołów łojowych.

Ponadto ekspozycja na słońce może prowadzić do powstawania przebarwień w miejscu występowania niedoskonałości. Takie plamy nie wyglądają zbyt estetycznie.

Mechaniczne wyciskanie niedoskonałości

Pamiętaj, żeby nigdy nie wyciskać wyprysków! W ten sposób nie pozbędziesz się problemu, wręcz przeciwnie. Naruszając naskórek, możesz zaostrzyć stan zapalny oraz przenieść infekcję na inne obszary skóry.

To rozwiązanie wydaje się właściwe – w końcu usuwasz zanieczyszczenia z porów, więc bakterie nie mają miejsca do rozmnażania się. Jednak ściskając niedoskonałości, “wtłaczasz” zgromadzony łój głębsze warstwy skóry. To sprawia, że gromadzi się on pod spodem i po pewnym czasie pojawia się w formie podskórnej, bolącej grudy. Zaufaj nam – chcesz tego uniknąć!

Wizyta u dermatologa – lekarz to Twój anioł stróż w walce z trądzikiem

Dopełnieniem Twojej kompleksowej pielęgnacji powinny być regularne konsultacje z dermatologiem. Dzięki stałemu nadzorowi lekarza, możesz być pewna, że stan Twojej skóry nie wymknie się spod kontroli. W przypadku poważnych zmian trądzikowych, wymagane jest leczenie farmakologiczne z użyciem środków na receptę. Specjalista może także podpowiedzieć, jaki krem nawilżający do cery trądzikowej wybrać.

Czy wiesz, że… Niedoskonałości na cerze mogą być również wynikiem zaburzeń hormonalnych? Warto wybrać się do endokrynologa, który zbada Twój poziom hormonów w organizmie i zaleci odpowiednią terapię.

Nie demonizuj problemu cery trądzikowej! Na szczęście minęły już te czasy, kiedy trądzik spędzał dermatologom sen z powiek i był schorzeniem niemal nieuleczalnym. Teraz wystarczą drobne zmiany w Twoim życiu, abyś znów mogła cieszyć się piękną i promienną skórą bez niedoskonałości. Wprowadź zdrową dietę, stosuj kosmetyki przeznaczone do skóry problematycznej oraz koniecznie zasięgnij porady lekarza! Dzięki temu znacznie zwiększysz szanse na poprawę stanu swojej cery.