skóra sucha czy odwodniona

Jaki jest najbardziej uniwersalny eliksir młodości? Podpowiedź: cała butelka tej życiodajnej substancji może kosztować nawet… 2 zł! Dowiedz się, jak ważną rolę odgrywa woda w codziennej pielęgnacji, sprawdź, jak dbać o właściwy poziom nawilżenia skóry i jak odróżnić cerę suchą od odwodnionej.

Woda – naturalny eliksir młodości


Woda to najważniejsza i chyba najbardziej niedoceniana z substancji odżywczych. Stanowi źródło wielu cennych składników mineralnych i jeden z podstawowych budulców naszego organizmu. W zależności od płci, wieku, uwarunkowań genetycznych etc. stanowi od 45% do nawet 75% (w przypadku niemowląt) masy naszego ciała i aż 70% składu chemicznego skóry! Ale dlaczego nazywana jest eliksirem młodości? Przecież nie może zatrzymać w miejscu biologicznego zegara. Oczywiście, nie może. Może jednak skutecznie wspomagać nasz organizm w walce z oznakami starzenia, a tym samym opóźniać ten proces.

Znaczenie wody dla zdrowej skóry


Gdy Twojej skórze brakuje wody, uszkodzeniom ulega jej płaszcz wodno-lipidowy, czyli naturalna warstwa ochronna, która zabezpiecza przed szkodliwym wpływem środowiska. Zmienne temperatury, wiatr, promieniowanie UV czy drażniące substancje chemiczne to tylko niektóre z zagrożeń, na które narażona jest skóra, pozbawiona naturalnej ochrony. Wszystkie te czynniki mogą negatywnie wpływać na kondycję skóry i przyspieszać proces starzenia, dlatego troska o właściwy poziom nawilżenia powinna być podstawą Twojej codziennej, przeciwzmarszczkowej pielęgnacji.

Czy Twoja skóra potrzebuje nawilżenia?


Myślisz, że problem odwodnienia nie dotyczy Twojej tłustej cery? Obawiasz się, że nawilżający krem sprawi, że Twoja twarz będzie jeszcze bardziej się świecić? Nic bardziej mylnego! Problem z niewłaściwym nawilżeniem skóry może dotyczyć KAŻDEJ z nas, niezależnie od typu cery. Jak to możliwe? To proste. Wystarczy zrozumieć, że skóra sucha to nie to samo, co skóra odwodniona.

Skóra sucha czy odwodniona?


Podstawą rozróżnienia skóry suchej od odwodnionej jest poznanie przyczyn niewystarczającego poziomu wody w jej warstwach. W przypadku cery suchej, utrata nawilżenia związana jest z zaburzeniami warstwy wodno-lipidowej naskórka, która nie zabezpiecza organizmu przed utratą wody. Wynika to z niewystarczającej, uwarunkowanej genetycznie, produkcji natłuszczającego sebum, które stanowi jeden z głównych składników ochronnego płaszcza naszej skóry. Skóra sucha jest cienka, wrażliwa i mało elastyczna. Ma skłonność do nadmiernego łuszczenia się, a na jej powierzchni bardzo wcześnie zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki.

Skóra odwodniona to skóra, której brak nawilżenia wynika ze szkodliwego wpływu różnego rodzaju czynników. Odwodnienie ma charakter przejściowy i odwracalny. Objawia się szorstkością, utratą jędrności oraz elastyczności skóry i może wystąpić u osób o dowolnym typie cery. Lubisz kąpiele słoneczne? Cierpisz na zaburzenia hormonalne? A może jesteś w trakcie farmakologicznej kuracji trądzikowej? Bądź czujna! Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do odwodnienia Twojej skóry! Wśród jego przyczyn wymienia się również stosowanie środków moczopędnych, kosmetyków o odczynie zasadowym lub z wysoką zawartością alkoholu. Podstawowym źródłem problemów z niewłaściwym poziomem nawilżenia jest jednak dostarczanie do organizmu zbyt małych ilości płynów – po prostu. Każdego dnia tracimy nawet 2-3 litry wody, które powinny być regularnie uzupełniane. Co najmniej 1,5 litra wody dziennie, plus dieta bogata w świeże owoce i warzywa – tylko tak możemy zapewnić swojemu ciału odpowiednią dawkę nawilżenia.

Skóra odwodniona – charakterystyka


Jak rozpoznać, że naszej skórze brakuje nawilżenia? Najprostszym testem, jaki możesz wykonać jest delikatne uszczypnięcie skóry opuszkami palców. Jeśli w ciągu kilku sekund skóra nie odzyska swojej naturalnej gładkości, może to oznaczać, że brakuje jej wody. W przypadku cery tłustej, warto obserwować intensywność wydzielania sebum. Gruczoły łojowe, zwiększając swoją aktywność, próbują chronić się przed jeszcze większą utratą wody. Jeśli Twoja twarz nadmiernie się świeci, a na jej powierzchni pojawia się tłusta, wilgotna warstwa, upewnij się, czy właściwie dbasz o utrzymywanie optymalnego poziomu jej nawilżenia.

Pielęgnacja skóry suchej i odwodnionej


Zarówno skóra sucha, jak i odwodniona wymaga odpowiednio dopasowanej pielęgnacji, wspierającej utrzymywanie właściwego nawilżenia skóry. W obu przypadkach, wybierając kosmetyki do codziennego stosowania, koniecznie zwróć uwagę, czy zawierają w sobie substancje wspomagające wiązanie wody w głębokich warstwach skóry. Do takich składników należy z pewnością mocznik, który znajdziesz m.in. w produktach podstawowej serii Eva DERMO. Zawarty w nich kwas hialuronowy uzupełnia działanie mocznika, tworząc niewyczuwalny film ochronny, zabezpieczający skórę przed nadmiernym parowaniem wody.Jeśli jesteś posiadaczką cery suchej, dodatkowo powinnaś zadbać o regularne natłuszczanie skóry. Unikaj jednak stosowania zbyt ciężkich, tłustych produktów! Ich nadużywanie może rozleniwić skórę, która w efekcie będzie produkować jeszcze mniej ochronnego sebum. Wybieraj odżywcze kremy o bogatym składzie, takie jak Przeciwzmarszczkowo-odżywczy krem-maska na noc Eva DERMO. W jego składzie, oprócz składników nawilżających, znajdują się naturalne substancje natłuszczające m.in. lanolina, wosk pszczeli czy oliwa z oliwek.


Woda – Twój sposób na piękną skórę!


Korzystaj na co dzień z naturalnego eliksiru młodości i dbaj o właściwy poziom nawilżenia – bez względu na typ Twojej cery! Pamiętaj, woda to jeden z Twoich największych sprzymierzeńców w walce o piękny i młody wygląd!