Trądzik różowaty - jak wygląda - objawy

Wbrew pozorom trądzik to problem, który nie dotyczy wyłącznie nastolatków. Dorośli również zmagają się z bolesnymi, czerwonymi zmianami, które pokrywają całą twarz. Najczęściej jest to trądzik różowaty, czyli przewlekła choroba skóry – choć może kojarzyć się z trądzikiem pospolitym, są to jednak dwie zupełnie różne dolegliwości – a jej objawy mogą się zaostrzać przez niewłaściwą dietę lub pielęgnację. Jeśli zastanawiasz się, jakie są jej przyczyny i jakie kremy na trądzik różowaty wybrać, przeczytaj nasz artykuł.

Zaczerwienione policzki i okolice nosa nie dają o sobie zapomnieć? Wystarczy stres, słońce lub lampka alkoholu, żeby pokryć się rumieńcem, który wcale nie dodaje Ci urody? Trądzik różowaty jest trudny do wyleczenia, a jego przyczyny nie zostały do końca ustalone. Mimo to warto mu przeciwdziałać, a jego objawy można próbować złagodzić. Aby to zrobić, zacznij od rozpoznania rodzaju trądziku, a następnie przy pomocy lekarza wprowadź specjalistyczne leczenie oraz zastosuj odpowiednią dietę, która wspomoże terapię. Wsparciem pielęgnacji skóry trądzikowej będą też właściwie dobrane kosmetyki. Dowiedz się więcej!

Czym jest trądzik różowaty?


Trądzik różowaty, czyli łac. Acne Rosacea, to przewlekła i zapalna choroba skóry twarzy, która stanowi zespół objawów o różnym pochodzeniu i zaliczana jest do tzw. nerwic naczynioruchowych. Występuje u ok. 10% dorosłych w wieku 30-55 lat. Choć nie jest powszechna, jest dość uciążliwa i może powodować wykluczenie społeczne. Co najważniejsze – trądzik różowaty dotyczy wyłącznie osób z fototypem I lub II, czyli z bardzo jasną karnacją oraz jasnymi oczami i włosami.

Najczęściej z Acne Rosacea zmagają się kobiety, jednak u większości z nich przebieg jest dość łagodny. Rzadziej chorują mężczyźni, ale u nich przebieg choroby jest dużo cięższy. Panowie mają dużą tendencję do powstawania zmian przerostowych, które prowadzą do powstania trwałych defektów. Są oni także w grupie ryzyka, która jest narażona na powikłania w postaci rhinophyma, czyli przerostu elementów łącznotkankowych i gruczołów skóry nosa.

Jakie są objawy trądziku różowatego?


Nazwa Acne Rosacea nie jest przypadkowa. Otóż trądzik różowaty rozpoczyna się od wzmożonej reaktywności naczyń krwionośnych, która powoduje powstanie wielu zmian o różnym charakterze. Zazwyczaj mają one formę rumienia, zaczerwienień, grudek lub krostek z wysiękiem (będących w stanie zapalnym). Jednak warto pamiętać, że objawy te różnią się nie tylko w zależności od przebiegu choroby, ale przede wszystkim jej rodzaju. Otóż wyróżnia się cztery postacie trądziku różowatego:


  • teleangiektatyczno-rumieniowatą, która objawia się tymczasowym rumieniem, obrzękiem, uczuciem pieczenia w obrębie zmian i teleangiektazjami. Oznaki te mogą ostatecznie przybrać charakter długotrwały,

  • grudkowo-krostkową, której towarzyszy trwały rumień oraz okresowo krostki i grudki,

  • z dominacją zmian przerostowych, która wyróżnia się głównie grubą i nierównomierną skórą. Co więcej, pokrywają ją liczne zmiany guzowate, wokół których często pojawia się zapalenie mieszków włosowych,

  • oczna, która jest bardzo trudna do wykrycia. Towarzyszą jej łzawienie, pieczenie i przekrwienie oczu oraz światłowstręt.


Wyróżnia się także odmianę ziarniniakowego trądziku różowatego, któremu towarzyszą twarde, żółte lub czerwone grudki. Niestety często pozostają po nich blizny.

Zmiany skórne acne rosacea obejmują głównie okolice policzków, czoła, nosa, podbródka i szyi, przez co wiele osób, które zmagają się z tą chorobą, unika wychodzenia z domu i kontaktów z innymi.

Jakie są przyczyny trądziku różowatego?


Mimo tego, że choroba dotyczy 10-15% populacji, przyczyny jej występowania nie są do końca jasne. Jednak zauważono, że zmiany mogą się pojawić lub zaostrzyć przez:


  • sytuację życiową, np. przeżycie silnego stresu lub intensywnych emocji,

  • ekspozycję na drażniące czynniki atmosferyczne, takie jak intensywne promienie słoneczne, mróz, silny wiatr,

  • spożycie alkoholu, nawet w małej ilości,

  • styl życia, czyli kąpiele w basenie z chlorowaną wodą, intensywna aktywność fizyczna i korzystanie z sauny,

  • zaburzenia endokrynologiczne, takie jak zaburzenia miesiączkowania i choroby tarczycy, a także menopauza,

  • zbyt dużą ilość witaminy B12 w diecie (często u osób, które nie spożywają mięsa, a w zamian sięgają po suplementy).


Uważaj i obserwuj swoją skórę również jeśli masz uczulenie na składniki, które mogą znajdować się w kremach, nawet tych specjalnie przeznaczonych do cery z trądzikiem różowatym. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia dieta, spożywanie ostrych przypraw, tłustych potraw, glutenu lub laktozy również może przyczyniać się do nasilania problemów.

Jakie kremy i inne kosmetyki na trądzik różowaty? Codzienna pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym


W pierwszej kolejności miej na uwadze, że nie każdy kosmetyk na trądzik różowaty, który znajduje się na rynku, sprawdzi się u Ciebie w codziennym użytku. Nie każda formuła jest dostosowana do potrzeb Twojej skóry, a używanie niedopasowanego kosmetyku może nawet pogorszyć jej stan. Najlepiej skonsultuj wybór konkretnego kosmetyku ze specjalistą.

Warto pamiętać, że pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym powinna opierać się wyłącznie na delikatnych produktach bez składników drażniących lub uczulających, które mogłyby spowodować irytację, a nawet uszkodzenia skóry i zwiększenie intensywności zmian skórnych. Zamiast nich, kremy na trądzik różowaty powinny zawierać składniki, które wspierają redukcję zaczerwienień i obrzęków, pomagają łagodzić podrażnienia i wspomagają poprawę kolorytu cery.

Bardzo dobrym wyborem jest linia Eva DERMO RED OFF PollenaEwa. Formuły produktów zostały opracowane tak, aby wspierać pielęgnowanie i nawilżanie skóry naczyniowej, zaczerwienionej oraz z tendencją do trądziku różowatego. Wśród dostępnych kosmetyków znajdziesz:


  • przeciwzmarszczkowy krem na dzień łagodzący rumień Eva DERMO RED OFF – skóra trądzikowa jest bardzo podatna na działanie czynników zewnętrznych, dlatego rano warto ją zabezpieczyć odpowiednim produktem. W składzie naszego kremu znajdziesz cenną trokserutynę i ekstrakt z kasztanowca, które pomagają zabezpieczyć i wzmocnić naczynia krwionośne, a co więcej uelastycznić skórę. Dodatkowo wspomniany wyciąg roślinny wspiera procesy przeciwobrzękowe, dzięki czemu jest bardzo ważnym składnikiem kremów na trądzik różowaty. Krem na dzień doskonale sprawdza się pod makijaż, ponieważ zawiera również zielony pigment, który wspomaga optyczne zmniejszenie zaczerwienień, co wyrównuje koloryt,




  • delikatną piankę myjącą – prawidłowe oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń jest niezbędne dla zachowania równowagi fizjologicznej, jednak wybrany produkt nie może powodować podrażnień ani wysuszenia. Dlatego formuła pianki myjącej musi zawierać składniki, które pomagają nawilżyć i usunąć uczucie ściągnięcia, takie jak kwas hialuronowy i mocznik. Natomiast wsparciem w zmniejszeniu zaczerwienień jest ekstrakt z mięty meksykańskiej. Nieoceniona jest także obecność witaminy PP, która wspomaga powrót gładkiej skóry o zdrowym wyglądzie,




  • kojący tonik – po oczyszczeniu skóry należy przywrócić jej prawidłowe pH. Pomoże Ci w tym tonik, w którego składzie znajdują się składniki pomagające zmniejszyć rumień, a także przywrócić skórze równowagę, takie jak: ekstrakt z mięty meksykańskiej, trokserutyna, wyciąg z kasztanowca oraz kwas hialuronowy, witamina PP i mocznik. Dzięki swoim właściwościom wspierają również poprawę ogólnej kondycji nadreaktywnej skóry. Z pewnością szybko docenisz obecność tego produktu w swojej kosmetyczce!




  • przeciwzmarszczkowy krem-maskę na noc – podczas snu w skórze odbywają się intensywne procesy naprawcze. Warto to wykorzystać i pokryć twarz warstwą kremu nawilżającego o bogatej recepturze. W naszym kosmetyku na trądzik różowaty na noc znajdziesz składniki, które są cenione za pomoc w uszczelnianiu i uelastycznianiu naczyń krwionośnych oraz wsparcie walki z rumieniem i zmarszczkami. Co więcej wspomagają również nawilżanie, wygładzanie i ochronę skóry, dzięki czemu wygląda ona zdrowiej.




Jednak nie tylko stosowane kosmetyki są istotne. Ważne są również: sposób ich nakładania oraz codzienne nawyki. Warto pamiętać, aby w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych nie korzystać z gorącej wody, która niepotrzebnie wysusza skórę oraz podrażnia układ krwionośny i w rezultacie prowadzi do zaczerwienień. Dlatego należy przemywać twarz letnią lub chłodną wodą.

Dodatkowo absolutnie zabronione jest stosowanie peelingów ściernych czy szorstkich rękawiczek z mikrofibry, które mają działanie złuszczające, przez co mogłyby jeszcze mocniej uszkodzić i tak podrażnioną już skórę.

Z takich samych powodów, należy zrezygnować z zabiegów laserowych, intensywnego opalania się na słońcu lub w solarium, sauny czy kąpieli w basenach z chlorowaną wodą. Skóra trądzikowa jest na to zbyt wrażliwa.

Jednak sama pielęgnacja i stosowanie kremów mogą nie wystarczyć. Podczas starań o piękną cerę, warto zwrócić uwagę na swoje nawyki żywieniowe.

Domowa pielęgnacja i optymalna dieta przy trądziku różowatym


Dieta oczywiście nie zlikwiduje problemów ze skórą, ale skutecznie wspomoże Twój organizm w walce z trądzikiem różowatym. Posiłki powinny być bogate w produkty o działaniu antyoksydacyjnym, zawierające dużo witamin, makro- i mikroelementów. Łagodzą one objawy i poprawiają ogólną kondycję skóry. Wystrzegaj się za to tłuszczy i węglowodanów, potraw ciężkostrawnych, ostrych przypraw, mocnej kawy, herbaty i alkoholu.

Makro- i mikroelementy


Wśród makro- i mikroelementów szczególnie pomocnych w diecie trądzikowej znajdują się te, które wzmacniają procesy regeneracyjne skóry, czyli siarka, cynk, cyna, selen, żelazo i krzem. Naturalnym źródłem siarki są warzywa liściaste, fasola, suszone owoce i ryby morskie. Cynk dostarczymy jedząc przetwory mleczne, drożdże, kiełki pszenicy, cebulę, kasze i pieczywo razowe, nasiona dyni i słonecznika, rośliny strączkowe.

W nasionach i strączkach jest także wiele żelaza. Dużo jest go także w wołowinie, wątrobie i otrębach. Z kolei w selen bogate są orzechy brazylijskie, groch, soczewica i skorupiaki, a w krzem kapusta, rzodkiewki i ogórek.

Dieta sprzyjająca skórze z problemami powinna być także bogata w błonnik, który znajdziemy w brązowym ryżu, płatkach owsianych, czosnku, jagodach czy malinach. Oczywiście źródłem błonnika są także inne warzywa i owoce. Są one pełne także antyoksydantów, których szczególnie brak osobom borykającym się z trądzikiem różowatym, a które chronią organizm przed stanem zapalnym i starzeniem się.

Witaminy


W owocach i warzywach można odnaleźć moc witamin, które są niezbędne dla utrzymania cery w dobrym stanie. Witaminę A znajdziemy głównie w pomarańczowych warzywach i owocach, takich jak słodkie ziemniaki, dynia, marchew czy morele. Występuje ona ponadto w szpinaku, jarmużu, wiśniach, podrobach i tranie.

Witamina C kryje się w owocach róży, czarnej porzeczki, rokitnika, derenia, w truskawkach, pomarańczach i cytrynach. Bogate w nią są także zielone warzywa, m.in. pietruszka (szczególnie nać – już jedna łyżka świeżo posiekanej natki zapewnia nam połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę C), koper, brukselka, brokuł czy jarmuż. Drożdże oraz mleko i jego przetwory zawierają dużą ilość witaminy B5 i B2. Tę pierwszą można znaleźć także w otrębach pszennych, soi, jajach, rybach, pomarańczach, melonach i bananach.

Witamina B2 znajduje się zaś w pełnoziarnistym pieczywie, grochu, fasoli, grzybach, migdałach i małżach. Kolejna z witamin z grupy B – witamina B7 – ukryta jest w orzechach włoskich i ziemnych, w grzybach, kalafiorze i jajach.

Pamiętaj, aby witaminy spożywać bezpośrednio, w formie świeżych produktów, nie jako suplementy – są wtedy najlepiej przyswajalne.

Naturalne antybiotyki


Trądzik różowaty często leczy się przy pomocy antybiotyków doustnych lub miejscowych w formie maści. Można je jednak dostarczyć także za pomocą pożywienia – jedząc naturalne antybiotyki takie jak czosnek, cebula, papryka i kiszonki. Warto także sięgać po delikatne przyprawy, które mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwutleniające, takie jak kurkuma, siemię lniane, miód i ocet jabłkowy.

Zioła pomocne przy trądziku różowatym


Innym naturalnym lekiem są zioła, z których przygotowuje się napary do bezpośredniego spożycia lub do przemywania skóry. Zioła zawierają flawonoidy, które wpływają korzystnie na stan skóry, poprawiają syntezę kolagenu, zmniejszają produkcję łoju i działają przeciwzapalnie. Wierzbownica, pokrzywa, skrzyp polny i ziele fiołka trójbarwnego działają moczopędnie, oczyszczając organizm z toksyn i produktów przemiany materii – a to właśnie zbyt duża ilość toksyn może być przyczyną pojawienia się zmian skórnych.

Produkty zakazane przy trądziku różowatym


Przede wszystkim należy ograniczyć tłuszcze zwierzęce oraz wyeliminować produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Cukry proste, które wpływają na wahania poziomu insuliny, powodują wzrost aktywności gruczołów łojowych. Znajdują się one głównie w produktach wysoko przetworzonych, zawierających konserwanty i sztuczne barwniki, takich jak gotowe ciasta, słodycze (szczególnie czekolada), słone przekąski czy słodkie napoje gazowane. Zaskoczyć może fakt, że cukry proste występują także w sokach, jogurtach, a nawet w białym pieczywie i ryżu.

Po drugie – używki i ostre przyprawy. Alkohol rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwłaszcza mocniejsze trunki, takie jak wódka, koniaki, likiery, ale także, w mniejszym stopniu, wino czy piwo. Co ciekawe, czerwone wino wpływa bardziej szkodliwie na stan naszej cery niż wino białe. Dodatkowo, za rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi odpowiadają też herbata i kawa. Na liście zakazanych produktów znajdują się również ostre przyprawy, takie jak pieprz cayenne, papryka, tabasco, cynamon, sos sojowy lub ocet spirytusowy, które pobudzają układ naczyniowy skóry, prowadząc do zaostrzenia zmian trądzikowych.

Warto pamiętać, że odpowiedniej diecie i pielęgnacji skóry powinna towarzyszyć opieka wykwalifikowanego dermatologa, który – jeśli okaże się to konieczne w procesie leczenia – przepisze miejscowe lub doustne antybiotyki. Być może konieczna będzie także kuracja hormonalna.