składniki kosmetyków jesień

Upalne i słoneczne lato się skończyło i zostawiło nas ze wspomnieniami z wakacji – spędzonych na działce, na plaży czy zagranicznych podróżach. Zostawia nas też z pozostałościami po opaleniźnie. Jesienią przyroda odpoczywa po trudach lata i szykuje się do zimowego snu. My też powinniśmy odpocząć i przygotować się na chłodniejsze dni. Jakie składniki kosmetyczne nam w tym pomogą? Jak wspomóc swoją skórę w odzyskaniu kondycji po gorącym lecie? Poznaj 5 składników, które warto stosować.

1.      Witamina C pomaga wytwarzać kolagen


Kolagen to białko, które odpowiada za jędrność skóry. Przypomina splecione warkocze – kiedy ich sploty są zwarte i mocne, skóra jest naciągnięta i sprężysta. Poluzowanie się splotów powoduje wystąpienie zmarszczek na twarzy. Odpowiedzialne za utratę właściwości kolagenu są głównie procesy starzenia, jednak zarówno degradacja kolagenu, jak i procesy starzenia postępują pod wpływem promieni światła UV. Źle zabezpieczona latem skóra mogła mocno ucierpieć w starciu z promieniowaniem ultrafioletowym.

Witamina C pomaga wytwarzać kolagen. Stosowanie kosmetyków bogatych w tę witaminę lub składniki, które są jej źródłem pozwala znacznie zwiększyć produkcję kolagenu. Witamina C pomaga też wyrównywać koloryt skóry, jeśli po letniej opaleniźnie pozostały tu i ówdzie jakieś ślady. Składnikiem, który w nią obfituje jest np. olej z rokitnika – zastosowany w kosmetykach, pomaga nawilżać skórę i opóźnia procesy starzenia. Warto wypróbować jego działanie w Przeciwzmarszczkowym kremie na dzień Eva Dermo, który produkuje Pollena Ewa. Zapewnia on wielopoziomowe nawilżenie, wyrównuje i wygładza skórę.


2.      Kwas hialuronowy nawilża wysuszoną skórę.


Ciepłe promienie słoneczne muskające nasze twarze to sama przyjemność i chyba jedno z lepszych wspomnień minionego lata. Niestety, piękna, brązowa skóra jest bardzo wysuszona, może nawet się łuszczyć.

Kwas hialuronowy kojarzy się głównie z wypełniaczem, jednak jest to tylko częściowo dobre skojarzenie. Kwas hialuronowy (który de facto nie jest kwasem, a wielocukrem) jest doskonałym nawilżaczem, a nawilżenie skóry po lecie jest szalenie istotne. Przygotowuje skórę na nadejście chłodu, który, podobnie jak nadmiar słońca, może wysuszać skórę. Właściwości ujędrniające kwasu dodatkowo pozwolą podnieść owal twarzy i ukryć zmarszczki. Kwas hialuronowy ma jeszcze jedną ciekawą cechę: stwarza na powierzchni skóry cieniutką warstwę ochronną, która pozwala zapobiec utracie wilgoci. Dlatego warto stosować przy jesiennej pielęgnacji twarzy Przeciwzmarszczkowo-odżywczy krem-maskę na noc z dodatkiem kwasu hialuronowego.


3.      Papaina pomaga pozbyć się martwego naskórka


Papaina to enzym, który pochodzi z mlecznego soku papai. Jest bardzo popularny w kosmetologii, ponieważ daje nieocenione możliwości w pielęgnacji. Papaina zarazem rozpuszcza martwe komórki, jak i pomaga w przypadku wielu dolegliwości skórnych. Te właściwości czynią papainę doskonałym składnikiem peelingów enzymatycznych, takich jak np. Enzymatyczny koncentrat peelingujący z linii Eva DERMO.

Co dają peelingi enzymatyczne z papainą?


  • Złuszczają martwe komórki naskórka

  • Wyrównują niedoskonałości

  • Poprawiają elastyczność

  • Wzmagają odbudowę skóry

  • Usuwają nadmiar sebum



4.      Retinol mnoży zdrowe komórki skóry


Retinol to składnik wielu kosmetyków. Retinoidy o dużej mocy są dostępne tylko na receptę, ale te zawarte w kosmetykach również pomogą nam w walce o piękną cerę jesienią.

Retinol zagęszcza skórę, powodując nagromadzenie się żywych komórek skóry właściwej. Hamuje też powstawanie przebarwień i wywołuje złuszczanie martwego naskórka – póki co wszystkie te cechy mają poprzednie składniki kosmetyczne. Retinol jednak ma dodatkową cechę: jest doskonałym regulatorem dla gruczołów łojowych i procesu rogowacenia – dzięki temu zapobiega zaskórnikom i trądzikowi. Skóra wystawiona na urlopowe zagrożenia jak słońce, kurz i przeróżne drobnoustroje może nadmiernie produkować sebum, a to, zamiast pomóc, prowadzi do wystąpienia problemów. Kosmetyki z retinolem pomogą odblokować i zwęzić pory oraz wyregulują ilość sebum. W sezonie grypowym zabezpieczenie skóry jest bardzo ważne, jest ona przecież największym organem ciała i pełni funkcję najbardziej narażonego na ataki elementu układu odpornościowego.

5.      Mocznik – gwarancja nawilżenia


Mocznik, a ściślej diamid kwasu węglowego, powstaje w organizmie ludzkim jako efekt przemiany białek. Jest też składnikiem skóry – pełni funkcje nawilżające i zatrzymuje wodę w komórkach. Właśnie jako czynnik odpowiedzialny za nawilżenie jest używany w kosmetykach firmy Pollena Ewa, np. w Przeciwzmarszczkowym kremie na dzień łagodzącym rumień  z linii Eva DERMO RED OFF. To właśnie mocznik jest tutaj jedną z głównych substancji aktywnych odpowiedzialnych za uelastycznienie skóry i wygładzenie jej.

Warto wspomnieć, że w różnych stężeniach mocznik może mieć też różne działanie jako składnik kosmetyku. Stężenie 2% pobudzi naskórek do namnażania się, ale już sięgające 50% – silnie złuszcza i w takiej postaci może być stosowany tylko na receptę, w leczeniu m.in. łuszczycy.


Podsumowanie


Jesień jest doskonałym czasem na odpoczynek po trudach lata. Pozwólmy sobie nie tylko na leniwe wieczory z książką, ale też zadbajmy o swoją skórę i samopoczucie. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko w nadmiarze jest szkodliwe, dlatego nie można przesadzić z ilością stosowanych kosmetyków czy składników odżywczych.