Kobieta przyglądająca się w lustrze

Łuszcząca się skóra to problem, którego przyczyną może być nieprawidłowa pielęgnacja lub może ona wynikać z jakiegoś zaburzenia o podłożu dermatologicznym. Objawy suchej skóry na twarzy mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie i być nieatrakcyjne dla nas samych. Sprawdź, jak prawidłowo nawilżać łuszczącą się skórę twarzy i dowiedz się jaki krem wybrać.

Co oznacza łuszcząca się skóra twarzy?  

Każda z nas pragnie obudzić się rankiem, spojrzeć w lustro i zachwycać się idealnie gładkim naskórkiem. Niestety czar pryska, gdy zauważamy łuszczącą się skórę na twarzy. Co oznacza i czego jest przyczyną? 

Łój skórny (sebum) to wydzielina produkowana przez gruczoły łojowe, która naturalnie wygładza skórę i nadaje jej miękkości. Substancja ta w dużej mierze składa się z lipidów, które tworzą na barierę ochronną przed wysuszeniem i infekcjami. Niestety produkcja łoju bardzo często jest zaburzona, co prowadzi do nadmiernego przesuszenia lub przetłuszczenia się skóry. 

Do nadmiernego wysuszenia, którego objawem jest łuszcząca się skóra, prowadzą nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne, takie jak:

  • zbyt agresywne złuszczanie naskórka,
  • stosowanie wysuszających kosmetyków na bazie alkoholu,
  • picie zbyt małych ilości wody,
  • opalanie.

Przyczyny łuszczenia się skóry

Chłodniejszy wiatr, dłuższy czas na słońcu, niezmycie makijażu na noc — to tylko kilka czynników, które obwiniamy o schodzącą skórę twarzy. Jednak najczęstszą przyczyną jest po prostu zbyt małe nawilżenie naskórka, które wiąże się z nieprawidłową pielęgnacją lub jej brakiem. W efekcie skóra staje się przesuszona i uszkadza naturalny płaszcz lipidowy.

Jeśli złuszczaniu towarzyszą świąd, stan zapalny, bolesność, zwiększone ucieplenie lub inne niepokojące objawy, jak najszybciej udaj się do dermatologa.

Schodząca skóra z twarzy może się wiązać z takimi chorobami jak:

  • atopowe zapalenie skóry (AZS);
  • łuszczyca;
  • trądzik różowaty
  • łojotokowe zapalenie skóry

W przypadku podejrzenia u siebie tych przypadłości najlepiej udać się do specjalisty, który wdroży odpowiednie leczenie.

Gdy wiesz, że łuszczenie skóry na twarzy wiąże się z nieodpowiednią pielęgnacją, wybierz domowe sposoby na poprawę jej kondycji.

Co zrobić, gdy skóra twarzy się łuszczy? 

Najważniejsze to zrezygnować z kosmetyków zawierających alkohol oraz klasycznego mydła, ponieważ substancje te usuwają warstwę sebum i wysuszają skórę. 

Pamiętaj, by unikać drapania i odrywania fragmentów skóry. Takie działanie może uszkodzić naskórek i doprowadzić do głębokiej infekcji. Gdy skóra twarzy się łuszczy, należy wdrożyć codzienną pielęgnację, która pomoże wyeliminować problem. 

 Łuszcząca się skóra - infografika - jak pielęgnować, a czego unikać - tak - nie

Łuszcząca się skóra twarzy — domowe sposoby

W przypadku łuszczącej się skóry twarzy najlepiej wdrożyć delikatną pielęgnację. Do oczyszczania skóry na co dzień warto użyć kosmetyków, które nie podrażnią już zbolałej skóry:

  • Eva DERMO Emulsja micelarna rekomendowana do suchej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne skóry. Substancje myjące nie naruszają jej naturalnej warstwy ochronnej, a zawarty olej z rokitnika wspomaga pielęgnację, by mocznik mógł długotrwale nawilżyć skórę. 

Pamiętaj, by skórę twarzy oczyszczać zarówno rano, jak i wieczorem. 

Łuszcząca się skóra na twarzy — jaki krem? 

W pielęgnacji łuszczącej się skóry twarzy należy również zmniejszyć ilość peelingów i kosmetyków o silnym działaniu (np. kwasów), które mogą naruszyć barierę lipidową. Nie należy również zbyt mocno pocierać ręcznikiem skóry twarzy w czasie osuszania. Najlepiej skupić się na jej ciągłym nawilżeniu i odżywieniu, a w tym pomogą Ci: 

  • EVA SIMPLY KREM ODŻYWCZY Z OWSEM  — odżywia skórę, dostarczając jej drogocennych protein oraz witamin. Utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia, stymuluje regenerację i łagodzi podrażnienia. Przywraca gładkość oraz poprawia elastyczność. 
  • Odżywczy olejek do twarzy przywracający witalność EVA DERMO — zawiera kompozycję czterech olejków — z rokitnika, pestek winogron, słodkich migdałów oraz z kiełków pszenicy. Olejek przeciwdziała nadmiernemu łuszczeniu się naskórka i natychmiastowo redukuje uczucie suchości skóry i dyskomfortu. 

Do pielęgnacji 1-2 razy w tygodniu dołóż czas na głęboko nawilżającą maseczkę np. w płachcie. Dzięki temu uzupełnisz niedobór wody w powierzchownych warstwach naskórka i tym samym zmniejszysz złuszczanie.

W regeneracji skóry twarzy należy również pamiętać o nawilżaniu skóry z wewnątrz. Pij codziennie 2,5 litra płynów — mogą być w postaci wody lub ziołowych herbat. Niestety picie kaw i herbat nie jest alternatywą, dlatego do każdej wypitej filiżanki kawy, dołóż szklankę wody. Ponadto unikaj klimatyzowanych pomieszczeń, korzystania z solarium oraz dymu tytoniowego, gdyż pogłębiają one problemy skórne.