Skóra tłusta

Błyszcząca się skóra, zaskórniki i wypryski, rozszerzone pory oraz szybko rolujący się makijaż – z tymi problemami na co dzień zmagają się osoby, które mają tłustą cerę. Pielęgnacja takiej skóry to prawdziwe wyzwanie. Trzeba dobrze poznać jej potrzeby, aby móc dobrać odpowiednie produkty kosmetyczne. Dowiedz się więcej na temat tłustej cery i sprawdź, jak o nią dbać.


Tłusta cera to problem nie tylko nastolatków, ale również dorosłych. Bardzo łatwo ją rozpoznać po świecącej się powierzchni, niedoskonałościach oraz szaro-żółtym kolorycie. Wbrew pozorom tłusta cera jest również bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia. Dlatego jej pielęgnacja powinna być zrównoważona i dobrze przemyślana.

Co to znaczy mieć tłustą lub bardzo tłustą cerę?


W strukturach każdej skóry znajdują się gruczoły łojowe, które odpowiadają za produkcję sebum. Jest ono potrzebne, aby chronić cerę przed czynnikami zewnętrznymi. Problem pojawia się, kiedy gruczoły pracują nieprawidłowo. Objawem tego może być właśnie tłusta lub bardzo tłusta cera.

Pojawia się, kiedy dochodzi do nadprodukcji sebum. Osiada ono na twarzy tworząc świecącą się i lepką powłokę. Zdarza się, że łój blokuje pory skóry, przez co na jej powierzchni powstają zaskórniki i inne niedoskonałości.

Przyczyny nadmiernej aktywności gruczołów łojowych są bardzo różne. Wśród nich wymienia się:


  • uwarunkowania genetyczne,

  • stres,

  • niedobór witamin, takich jak A, E, PP, C i B2,

  • zaburzenia hormonalne, w tym nadmiar androgenów,

  • niewłaściwą dietę.


Nadmiar sebum może pojawić się również w odpowiedzi na stosowanie kosmetyków, które zawierają składniki o działaniu wysuszającym i potencjalnie podrażniającym naskórek. Przez ich właściwości gruczoły łojowe zaczynają wydzielać więcej łoju, aby zabezpieczyć skórę przed wysuszeniem i uszkodzeniami, co prowadzi do powstania tzw. „błędnego koła”.

Co wpływa na wygląd skóry tłustej?


Skóra zmienia się na przestrzeni lat. Jest to w pełni naturalny proces. Zdarza się, że problem tłustej cery, który występował np. w okresie nastoletnim, powraca po 30., a nawet 40. roku życia. Wpływ na to ma wiele czynników, takich jak:


  • dojrzewanie i zmiany hormonalne, jak np. ciąża lub choroba,

  • styl życia, w tym długość snu, ilość aktywności fizycznej, wykonywany zawód i warunki pracy, 

  • odżywianie, w tym ilość wypijanej wody oraz spożywanych warzyw i owoców.


Tłusta cera jest szczególnie wrażliwa na czynniki wewnętrzne oraz zmiany w organizmie. Dlatego pamiętaj, że im lepiej traktujesz siebie, im bardziej dbasz o swoje zdrowie, tym lepiej wygląda Twoja skóra, zwłaszcza ta na twarzy. 

Jak prawidłowo pielęgnować cerę tłustą?


Wbrew pozorom skóra tłusta nie wymaga intensywnej i skomplikowanej pielęgnacji, a czułego i delikatnego traktowania. Najważniejsze to nie pobudzać gruczołów łojowych do produkcji większej ilości sebum, a próbować ograniczyć ich aktywność.

Jak powinna wyglądać codzienna rutyna pielęgnacyjna tłustej cery? Oto jej najważniejsze etapy porannej i wieczornej rutyny.


  1. Oczyszczanie skóry przy pomocy produktów kosmetycznych zawierających składniki o łagodnym działaniu.

  2. Nawilżanie cery przez stosowanie kosmetyków np. z dodatkiem aloesu, kwasu hialuronowego lub alg.


To dwa kroki, które dzielą Cię od zdrowej skóry. Aby uzupełnić tę codzienną pielęgnację, sięgaj rano po produkty do ochrony skóry przed promieniowaniem UV. Ich składniki pomagają zwalczyć wolne rodniki, które powstają pod wpływem słońca, oraz zapobiegać zbyt szybkiemu starzeniu się cery.

Dobrym pomysłem jest również regularne, wieczorne złuszczanie naskórka. Wykorzystaj do tego produkty, które zawierają składniki wspierające enzymatyczną eksfoliację skóry. Pomogą w łatwy i bezpieczny sposób odblokować pory i usunąć martwy naskórek bez naruszania jego warstwy lipidowej oraz pobudzania gruczołów do nadprodukcji sebum.

Jakie kosmetyki do cery tłustej wybrać?


Zastanawiasz się, jakie składniki aktywne powinny zawierać produkty do pielęgnacji cery tłustej? Na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków? Ważne jest, aby formuła była lekka i nie obciążająca skóry. Dodatkowo zadbaj o to, aby stosowany produkt stanowił źródło składników, które pomogą przywrócić skórze równowagę i nie będą pobudzać gruczołów łojowych do aktywności. Świetnie sprawdzą się:


  • aloes – pomaga łagodzić podrażnienia, zapobiegać ubytkowi wody ze skóry oraz zmiękczać ją. Dzięki temu wspiera ochronę naskórka przed czynnikami zewnętrznymi. Znajdziesz go np. w nawilżającym micelarnym żelu do mycia twarzy Eva Dermo Seb Off,

  • witamina PP, inaczej określana jako niacynamid lub witamina B3 – wspiera rozjaśnianie cery, wygładzenie nierówności naskórka, redukcję jego szorstkości i powrót elastyczności. Wspomaga również funkcje regulacyjne aktywności gruczołów łojowych skóry i pomaga łagodzić dermatozy oraz zwalczać stany zapalne. Dzięki swoim właściwościom wspiera także poprawę wyglądu skóry przy trądziku, dlatego nie mogło jej zabraknąć w składzie przeciwzmarszczkowo-matującego kremu na dzień Eva Dermo Seb Off,

  • kwas hialuronowy – pomaga stworzyć na powierzchni skóry warstwę ochronną, tym samym wspierając ochronę warstwy rogowej i redukcję transepidermalnej utraty wody TEWL. Dzięki temu wspomaga nawilżanie i uelastycznianie naskórka. Z tego powodu jest cennym składnikiem przeciwzmarszczkowo-normalizującego kremu na noc Eva Dermo Seb Off.


Dermokosmetyki Pollena Eva mają starannie opracowaną formułę, której składniki aktywne pomagają przywrócić tłustej cerze młody i świeży wygląd.

Jakie są domowe sposoby na tłustą skórę?


Codzienną pielęgnację tłustej cery warto urozmaicić domowymi sposobami. Świetnie sprawdzą się maseczki, które przygotujesz ze składników dostępnych w spiżarni lub lodówce. Wśród nich jest np. maseczka drożdżowa na nadmiar sebum. Do jej przygotowania potrzebujesz:


  • 25 g drożdży,

  • 1 łyżeczkę miodu.


Wymieszaj, aby powstała gęsta pasta, a następnie nałóż na twarz na 10-15 minut i zmyj letnią wodą. Drożdże pomagają hamować wydzielanie sebum i wspierają eliminację bakterii.

Aby pomóc przywrócić cerze równowagę, przygotuj domowy tonik. Wykonasz go ze 100 ml gorącej wody i 2 łyżek octu jabłkowego. Wymieszaj składniki i pozostaw do wystygnięcia. Gotową recepturę przelej do butelki z atomizerem i rozpylaj na czystą skórę. Składniki obecne w toniku wspierają działania oczyszczające skórę oraz pomagają regulować jej pH. Dla tych, którzy wolą gotowe receptury polecamy nasz tonik normalizujący z serii Eva DermoERMO SebEB OffFF. 

Jakie zabiegi stosować na skórę tłustą?


Chcesz raz na zawsze pożegnać problem tłustej cery?  Marzysz o tym, żeby zmienić jej typ? Niestety nie jest to możliwe. Jednak nie oznacza to, że trzeba zrezygnować z walki o zdrową skórę. Wręcz przeciwnie. Jeśli Twoim celem jest ładna i bezproblemowa cera, zacznij kompleksowo o nią dbać już teraz. Zastanawiasz się, w jaki sposób? Oprócz stosowania produktów ze składnikami, które pomagają zmniejszyć aktywność gruczołów łojowych, warto wypróbować również zabiegi kosmetyczne. Dzięki nim cera przestanie sprawiać Ci problemy, a Ty w końcu poczujesz się dobrze we własnej skórze i ją pokochasz.

Dobrym pomysłem jest wykonywanie parówek na twarz. To prosta metoda przeznaczona dla osób, które nie mają problemów z naczynkami. W efekcie woda w łagodny sposób pomaga rozpulchnić skórę i oczyścić pory, tym samym wspiera usuwanie nadmiaru sebum i poprawę kolorytu skóry. 

Wykorzystaj domowe sposoby na to, aby wesprzeć prawidłową pracę gruczołów łojowych i przywrócić tłustej cerze zdrowy wygląd.

Zaprzyjaźnij się ze swoją tłustą cerą i zadbaj o nią kompleksowo już dziś!