Jak skutecznie zapobiegać starzeniu się skóry?

Może to kobieca natura, a może promowany przez media kult młodości – tak czy inaczej, większość z nas, odliczając kolejne wiosny, zastanawia się nad nieuchronnym upływem czasu i z niepokojem wypatruje pierwszych oznak starzenia. Choć biologicznego zegara nie da się oszukać, odpowiednia pielęgnacja może skutecznie spowolnić jego szaleńcze tempo. Sprawdź, jak na co dzień dbać o skórę twarzy, by jak najdłużej cieszyć się jej młodym wyglądem i witalnością.

Proces starzenia się skóry

„Cera dojrzała”, „starzenie się skóry” – już same określenia związane z widzialnymi oznakami upływu czasu wywołują u wielu z nas nieprzyjemny ścisk w żołądku, a przecież proces starzenia to naturalny element naszej kobiecości, kolejny etap – tak samo piękny, jak wszystkie pozostałe. Pogodzenie się z prawami natury, które pozwala uwolnić się od pogoni za wieczną młodością, to paradoksalnie jedna z podstawowych zasad pielęgnacji dojrzałej skóry. Z niej właśnie – a nie ze strachu przed starością – powinna wynikać zewnętrzna troska i dbałość o codzienne zabiegi pielęgnacyjne.

Przyczyny starzenia się skóry

Podstawowym czynnikiem decydującym o procesach, jakie zachodzą w naszym organizmie wraz z upływem czasu, są geny. To w nich zapisane jest tempo i charakter zmian, na które wpływa również szereg dodatkowych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. O wyglądzie naszej skóry decyduje m.in. stan środowiska, w którym funkcjonujemy, zanieczyszczenie powietrza czy woda, z której korzystamy do codziennej pielęgnacji. Ogromne znaczenie ma również zdrowy tryb życia – podejmowanie aktywności fizycznej i pełnowartościowa, zbilansowana dieta. To jedyny aspekt, który sami możemy kontrolować, dlatego warto zwrócić na niego szczególną uwagę.

Czym jest starzenie się skóry – oznaki i objawy

Starzenie wewnątrzpochodne – uwarunkowane genetycznie – związane jest z obniżeniem aktywności biologicznej naszych komórek, utratą zdolności przystosowawczych oraz spowolnieniem procesów regeneracji. Obejmuje skórę właściwą, gdzie następuje stopniowy zanik włókien kolagenowych i sprężystych. W efekcie skóra staje się sucha, powoli traci swą elastyczność i jędrność, a na jej powierzchni zaczynają pojawiać się zmarszczki. Jednocześnie w wyniku obniżonego wydzielania gruczołów łojowych i potowych, nasila się rogowacenie naskórka, przez co staje się on bardziej szorstki i chropowaty. Charakterystyczna bladość osób starszych wynika natomiast z obniżonej aktywności naczyń krwionośnych, których liczba zmniejsza się wraz z wiekiem.

Fotostarzenie – co przyspiesza starzenie się skóry

Starzenie zewnątrzpochodne – czyli tzw. fotostarzenie, związane ze szkodliwym działaniem promieni słonecznych – nasila i przyspiesza objawy naturalnych procesów starzenia, a dodatkowo przejawia się zmianami barwnikowymi, powstawaniem na skórze drobnych grudek i guzków oraz przerostem gruczołów łojowych.

Jak opóźnić starzenie się skóry – podstawy codziennej pielęgnacji

Ze względu na zmiany zachodzące w strukturze naszej skóry, z wiekiem staje się ona bardziej wrażliwa, wymaga większej uwagi i troski. Z rozpoczęciem przeciwstarzeniowej pielęgnacji nie warto jednak czekać do pierwszych oznak starzenia. Jak podkreślają specjaliści, najsilniejszą bronią w walce o młody wygląd skóry jest odpowiednia prewencja. Jej głównym zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia skóry oraz ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Podstawą codziennej pielęgnacji, już po 25. roku życia, powinno być stosowanie kosmetyków, zwierających substancje hydrofilne i higroskopijne, wspierające wiązanie wody w naskórku oraz zapobiegające jej parowaniu. Należą do nich m.in. kwas hialuronowy oraz mocznik, które znaleźć można w składzie Przeciwzmarszczkowego kremu na dzień Eva DERMO. Cząsteczki kwasu hialuronowego, dzięki swej specyficznej strukturze, nie wchłaniają się w głąb skóry, ale pozostają na jej powierzchni tworząc ochronną powłokę. Niewidzialny film zabezpiecza skórę przed utratą wody, której wchłanianie wspiera zawarty w produkcie mocznik. Podobnymi właściwościami charakteryzuje się Przeciwzmarszczkowo-odżywczy krem-maska na noc Eva DERMO, który dzięki zawartości alantoiny, witaminy E, oliwy z oliwek i masła Shea, dodatkowo łagodzi, odżywia i regeneruje skórę.

Z uwagi na wpływ promieniowania UV na przebieg procesów starzenia, bardzo istotna jest również ochrona twarzy przed szkodliwym działaniem słońca. Właśnie dlatego wiele kremów – takich, jak Przeciwzmarszczkowy krem na dzień z efektem matującym Eva NATURA Biokompleks 40+– posiada dodatkowo filtry słoneczne, które chronią skórę nie tylko podczas wakacyjnych wyjazdów, ale również jesienią czy zimą.

Product query unexpected return: Not Found

Co zapobiega starzeniu skóry?

By w pełni wykorzystać moc składników zawartych w kremach do twarzy, konieczne jest jej odpowiednie przygotowywanie. Oznacza to przede wszystkim regularne oczyszczanie skóry z pozostałości makijażu i codziennych zabrudzeń. Należy także pamiętać o normalizowaniu poziomu pH skóry, który zaburzany jest podczas każdego kontaktu z wodą. Do demakijażu warto stosować produkty micelarne, które oczyszczają skórę, a jednocześnie pomagają w utrzymywaniu jej naturalnego, kwasowego odczynu. Do takich wielofunkcyjnych produktów należy Emulsja micelarna Eva DERMO, która dzięki zawartości mocznika, D-pantenolu i kwasu mlekowego, dodatkowo zmiękcza, łagodzi podrażnienia i regeneruje uszkodzony naskórek. Jeśli jednak do demakijażu stosujemy tradycyjne mleczko lub żel myjący, niezbędne jest dodatkowe tonizowanie. Dopiero dokładnie oczyszczona i znormalizowana skóra gotowa jest na aplikację kremu.

Codzienne zabiegi warto uzupełniać stosowaniem peelingów złuszczających, które pomagają usuwać zrogowaciały naskórek. Enzymatyczny koncentrat peelingujący Eva DERMO z kompleksem substancji nawilżających, naturalnie występujących w skórze oraz papainy – enzymu proteolitycznego, pozyskiwanego z miąższu owocu papai, nie tylko likwiduje szorstkość skóry, ale także poprawia jej elastyczność i wspiera naturalną regenerację. Tego rodzaju produkty należy stosować 1-2 razy w tygodniu, a po ich użyciu – podobnie, jak w przypadku demakijażu – pamiętać o tonizowaniu.

Kluczem do zachowania pięknej i zdrowej skóry mimo upływu lat jest właściwa profilaktyka, dlatego zamiast z niepokojem czekać na pierwsze oznaki starzenia, zadbaj już teraz o odpowiednie nawilżenie i ochronę skóry. Pielęgnacyjne zabiegi to nie tylko broń w nierównej walce z czasem, ale również chwile relaksu i czasu dla Ciebie – pięknej i wartościowej bez względu na wiek.

Jak skutecznie zapobiegać starzeniu się skóry?
4.5 (90%) 2 votes