Jak dbać o cerę?

Marzysz o tym, żeby Twoja skóra zachowała młody i zdrowy wygląd jak najdłużej? A może zmagasz się z pierwszymi oznakami starzenia i chcesz przywrócić cerze dawny blask? Kluczowa jest codzienna pielęgnacja dopasowana zarówno do wieku, jak i rodzaju skóry. Zastanawiasz się, jak dbać o cerę każdego dnia? Jakie kosmetyki wybrać? Czy warto wypróbować domowe sposoby? O czym pamiętać? Sprawdź!

Codzienna pielęgnacja skóry to nie jest żart ani przesada. Nakładanie kosmetyków na twarz powinno stanowić nieodłączną część Twojej porannej i wieczornej rutyny. To najlepszy sposób, aby o siebie zadbać i wyglądać młodziej. 

Pielęgnacja twarzy – od czego zacząć?


Chcesz zacząć świadomie dbać o swoją cerę, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zapominasz nakładać kosmetyki i masz problem z tzw. „słomianym zapałem”? Zamień okazjonalne aplikowanie produktów w nawyk. Pomoże Ci w tym plan codziennej pielęgnacji twarzy. Aby go stworzyć nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy ani narzędzi. Wystarczy kartka papieru, coś do pisania i odrobina chęci. 

Oto, jak prawidłowo przygotować schemat dbania o skórę:



  • ustal kroki porannej i wieczornej rutyny. Nie zapomnij o kosmetykach używanych okazjonalnie, które uzupełniają codzienne dbanie o cerę,

  • narysuj tabelę z podziałem na dni tygodnia (wiersze) oraz kroki pielęgnacji (kolumny),

  • kolumny podziel na trzy rodzaje pielęgnacji – poranną, wieczorną i okazjonalną. Możesz oznaczyć je np. innym kolorem lub oddzielić wyraźną linią,

  • w tytułach kolumn wpisz czynności, które będziesz wykonywać każdego dnia i od czasu do czasu, czyli np.: oczyszczanie, tonizowanie, peeling, krem na dzień itp. 


Powieś kartkę w widocznym miejscu, np. na lustrze lub szafce z kosmetykami, do której codziennie zaglądasz i odznaczaj każdą wykonaną czynność. Aby uatrakcyjnić uzupełnianie tabeli, możesz sięgnąć po kolorowe flamastry lub wesołe naklejki. Niewypełnione pola z pewnością zmobilizują Cię do nałożenia produktu. Twoja skóra będzie Ci wdzięczna! A po uzupełnieniu całej tabeli nie zapomnij się nagrodzić, np. przez zakup produktów Pollena Ewa

Składniki w kosmetykach – jakie najlepsze?


Znalezienie idealnych produktów kosmetycznych to prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które do tej pory sięgały wyłącznie po randomowe kosmetyki w drogerii. Aby móc zadbać o swoją cerę świadomie i kompleksowo, warto zwrócić uwagę na to, co znajduje się w ich recepturach. Do tego nie musisz być magistrem farmacji! INCI, czyli skład kosmetyku musi być zapisany w języku angielskim (składniki chemiczne) oraz łacinie (substancje pochodzenia roślinnego), dzięki czemu z łatwością przetłumaczysz niezrozumiałe słowa np. w słowniku internetowym. 

Zastanawiasz się, jakich składników szukać? Poniżej znajdziesz zapisane w INCI substancje, które pomagają w pielęgnacji skóry: 


  • mocznik, alantoina, kwas hialuronowy (INCI: Urea, Allantoin, Hyaluronic Acid), które wspierają nawilżanie i uelastycznianie cery. Znajdziesz je np. w przeciwzmarszczkowym kremie na dzień Eva Dermo,

  • mocznik (czyli Urea), alantoina (czyli Allantoin) oraz kwas hialuronowy (czyli Sodium Hyaluronate), które wspierają nawilżanie i uelastycznianie cery. Znajdziesz je np. w przeciwzmarszczkowym kremie na dzień Eva Dermo,

  • witaminy, jak np. A (INCI: Retinol), C (Ascorbic Acid), E (Tocopherol), H (Biotin) lub PP (Nicotinamide) ,,,, , które pomagają pielęgnować skórę. Część z nich, jak np. witamina PP wspiera ochronę i wygładzenie naskórka. Składniki te są obecne w formułach takich kosmetyków, jak np.roślinne oleje, jak np. masło Shea, olej słonecznikowy, oliwa z oliwek (INCI: Butyrospermum Parkii Butter,  Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Olea Europaea (Olive) Oil), które wspomagają odżywianie i natłuszczanie skóry. Stanowią również cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego często są składnikiem produktów pod oczy takich, jak np. odmładzające serum z serii Biokompleks marki Eva.

  • witaminy: A, czyli Retinol, C, czyli Ascorbic Acid, E, czyli Tocopherol, H (inaczej b7), czyli Biotin oraz PP, czyli Nicotinamide, które pomagają pielęgnować skórę. Część z nich, jak np. witamina PP wspiera ochronę i wygładzenie naskórka. Składniki te są obecne w formułach takich kosmetyków, jak np. kojący tonik z serii Dermo Red Off.

  • roślinne oleje, jak np. olej z rokitnika, czyli Hippophae Rhamnoides Oil, olej słonecznikowy, czyli  Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, olej ze słodkich migdałów, czyli Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, które wspomagają odżywianie i natłuszczanie skóry. Stanowią również cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego często są składnikiem produktów do skóry suchej takich, jak np.  odżywczy olejek do twarzy przywracający witalność z serii Dermo. 


Warto również zwrócić uwagę na obecność ekstraktów roślinnych. Np. ekstrakt z kasztanowca, czyli Aesculus Hippocastanum Seed Extract, wspiera ochronę naczyń krwionośnych i poprawę ich elastyczności. Znajdziesz go w wielu kosmetykach, które są przeznaczone do stosowania na dzień dla skóry naczynkowej i zaczerwienionej, jak przeciwzmarszczkowy krem na dzień z serii Dermo Red Off.  

Domowe sposoby na pielęgnację – dlaczego warto?


Oprócz kosmetyków z drogerii warto sięgnąć także po kosmetyki stworzone według dawnych receptur z produktów dostępnych w spiżarniach. Wypróbuj maseczki z:


  • czekolady, miodu i jogurtu naturalnego – rozpuść 3 kostki gorzkiej czekolady i połącz je z 1 łyżką jogurtu oraz 2 łyżkami miodu. Wmasuj miksturę w skórę twarzy, pozostaw na 15 minut i zmyj wodą. Czekolada stanowi źródło cennych polifenoli, dzięki czemu pomaga zapobiegać starzeniu się skóry, a miód wspiera uelastycznianie i nawilżanie naskórka,

  • kawy, żółtka, soku z cytryny i oliwy z oliwek – zaparz 2 łyżeczki kawy i odsącz płyn. Do fusów dodaj 1 żółtko, 1 łyżeczkę soku z cytryny i 2 łyżeczki oliwy z oliwek. Pastę nałóż na twarz i pozostaw na 5-10 minut. Przed zmyciem zrób opuszkami palców delikatny masaż. Kofeina zawarta w kawie oraz sok z cytryny wspierają działanie antyoksydacyjne, żółtko wspomaga regenerację skóry, a oliwa z oliwek pomaga chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. 


Okazuje się, że w kuchennych szafkach i lodówce skrywa się wiele cennych dla skóry składników. Warto z nich korzystać od czasu do czasu, aby uzupełnić codzienną pielęgnację i dostarczyć komórkom potrzebnych wartości odżywczych. 

Pamiętaj, że na wygląd twarzy mają bardzo duży wpływ także prawidłowa dieta, regularna aktywność fizyczna oraz nienarażanie cery na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Dlatego nie zwlekaj. Sięgnij po sprawdzone kosmetyki i pamiętaj o ich regularnym stosowaniu, a efekt Cię zaskoczy!