Codzienna pielęgnacja twarzy - krok po kroku

Wizyta w drogerii za każdym razem przyprawia Cię o zawrót głowy? Stojąc przed półką pełną kuszących kolorowych pudełek, zastanawiasz się, czego tak naprawdę potrzebujesz? Jak powinien wyglądać schemat pielęgnacji twarzy? Jaka powinna być kolejność nakładania kosmetyków? Poznaj podstawowe zasady codziennej pielęgnacji skóry i dowiedz się, czego rzeczywiście nie powinno zabraknąć w Twojej łazience.

Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja twarzy

Na rynku kosmetycznym wciąż pojawiają się nowe, bardziej innowacyjne i przełomowe produkty. Kolorowe magazyny i kobiece portale prześcigają się w udzielaniu rad na temat upiększających zabiegów i cudownie działających kosmetyków. W informacyjnym bałaganie trudno jednak znaleźć konkretne wskazówki dotyczące codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Dlatego zebraliśmy wszystkie informacje w jedno i przedstawiamy Ci prawdziwe kompendium wiedzy na temat porannej oraz wieczornej pielęgnacji twarzy dopasowanej do potrzeb różnych typów cer.

Etapy pielęgnacji twarzy rano i na noc – co należy robić każdego dnia?

Marzysz o gładkiej i miękkiej skórze? Poznaj 4 proste kroki, które pozwolą Ci właściwie o nią zadbać i podkreślić Twoje naturalne piękno.

Krok 1: Oczyszczanie

Pierwszym elementem codziennej, pielęgnacyjnej rutyny powinno być oczyszczanie. Nadmiar sebum, pozostałości martwego naskórka, kurz, brud i warstwy makijażu – to wszystko zanieczyszcza Twoją skórę, nie pozwala jej oddychać i może zaburzać jej naturalną równowagę. Dlatego też, zarówno poranny, jak i wieczorny, łazienkowy rytuał powinnaś zaczynać od dokładnego oczyszczenia twarzy.

Szukasz produktu dopasowanego do potrzeb Twojej skóry? W zależności od typu skóry, zaleca się stosowanie płynów micelarnych (cera normalna, naczynkowa), mleczek (cera sucha, dojrzała, atroficzna) lub antybakteryjnych żeli do skóry tłustej. Właśnie dlatego w serii Eva DERMO, przeznaczonej do cery suchej znalazła się Emulsja micelarna, natomiast w linii Eva Dermo SEB OFF jej miejsce zajmuje Nawilżający żel micelarny. Jego lekka formuła odświeża i oczyszcza skórę, a zawarty w nim ekstrakt z ziół zapobiega nadmiernemu wydzielaniu sebum.

Krok 2: Tonizowanie

Tonizowanie to jeden z najczęściej pomijanych elementów codziennej troski o skórę. Po oczyszczeniu twarzy i usunięciu z niej „resztek dnia” i makijażu, wydaje nam się, że nie ma potrzeby przemywania skóry po raz kolejny. A jednak! Po myciu, a właściwie po każdym kontakcie z wodą, naturalne, kwasowe pH skóry zostaje zaburzone. Oznacza to, że skóra traci swoją barierę ochronną, zabezpieczającą przed grzybami, bakteriami oraz szkodliwym wpływem środowiska. Zadaniem toniku jest właśnie przywrócenie skórze naturalnego poziomu pH, a więc troska o jej codzienne bezpieczeństwo.

Do tonizowania najczęściej polecane są delikatne toniki bezalkoholowe, które nie wysuszają skóry i nie powodują podrażnień. Warto też zwrócić uwagę na produkty, takie jak Serum tonizujące Eva DERMO do cery suchej, które zachowując wszystkie właściwości toniku, wspomaga walkę z konkretnymi problemami skóry.

Uwaga! Jest jeden wyjątek, który zwalnia Cię z tego etapu codziennej pielęgnacji. Z toniku możesz zrezygnować jedynie w przypadku, jeśli do demakijażu używasz płynu micelarnego, który jednocześnie oczyszcza i tonizuje skórę.

Krok 3: Pielęgnacja twarzy – krem na dzień

Dopiero oczyszczona i stonizowana skóra jest gotowa do przyjęcia dobroczynnych składników kremu Jest niezbędny rano – jego składniki będą wspierać utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry przez cały dzień. W przypadku większości typów skóry, krem stosowany na dzień, powinien różnić się od tego stosowanego na noc.

Do porannej pielęgnacji najczęściej zaleca się kremy o lżejszej konsystencji, np.:

  • kremy nawilżające – cera normalna, 
  • odżywczo-nawilżające – cera sucha,
  • matujące – cera tłusta.

Dopiero oczyszczona i stonizowana skóra jest gotowa do przyjęcia dobroczynnych składników kremu. O jego nałożeniu należy pamiętać zarówno rano, jak i wieczorem. W przypadku większości typów skóry, krem stosowany na dzień, powinien różnić się od tego stosowanego na noc. Wyjątkiem jest jedynie cera dojrzała i atroficzna (cera patologiczna, wrażliwa, zniszczona i z tendencją do szybkiego starzenia się). Do ich pielęgnacji – rano i wieczorem – można używać jednego kremu odżywczo-regenerującego i nawilżającego.

Jeśli mamy do czynienia z cerą naczynkową, warto sięgnąć po specjalistyczny krem wzmacniający naczynka krwionośne, taki jak Eva DERMO RED OFF o dodatkowym działaniu przeciwzmarszczkowym. Zadaniem kremu na dzień jest bowiem nie tylko pielęgnacja, ale również ochrona przed niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi.

 

Wyjątkiem jest jedynie cera dojrzała i atroficzna, czyli cera patologiczna, wrażliwa, zniszczona i z tendencją do szybkiego starzenia się. Do ich pielęgnacji – rano i wieczorem – można używać jednego kremu odżywczo-regenerującego i nawilżającego.

Dodatkowo należy pamiętać o ochronie skóry przeciw UV. Coraz częściej można spotkać się z wynikami badań, które mówią o szkodliwym wpływie promieni UV na skórę. Jest ono odpowiedzialne za powstawanie dużej ilości wolnych rodników, które mogą wspomagać: 

  • rozwój komórek nowotworowych, 
  • pojawianie się zmarszczek i przebarwień,
  • w skrajnych przypadkach – pojawienie się na skórze rumienia i poparzeń.

Jeśli nie chcesz zmagać się z tymi problemami, koniecznie przed wyjściem z domu użyj kremu z filtrem UV, najlepiej na poziomie SPF 50, np. z serii Eva SUN. Składniki w takim produkcie będą wspierać redukcję niekorzystnego wpływu promieniowania słonecznego na skórę, a przy tym pomogą utrzymać gładką cerę o jednolitym kolorycie na dłużej.

Krok 4: Odżywianie skóry – krem na noc

Gdy śpisz, regeneruje się nie tylko Twój organizm, ale również skóra. Dlatego kosmetyki stosowane na noc są zazwyczaj nieco cięższe i bogatsze w dobroczynne składniki, aby mogły lepiej wspierać naturalną odbudowę zmęczonego naskórka. 

W związku z tym wieczorem warto sięgać po kremy:

  • łagodzące i wyciszające – cera naczynkowa oraz taka, która potrzebuje ukojenia i spokoju.

Dobrym pomysłem jest także nałożenie przed kremem na noc serum ze skoncentrowanymi składnikami, np. aloesem, kwasem hialuronowym, panthenolem czy witaminą PP (popularnie nazywaną też niacyną lub witaminą B3). Pomogą one nawilżyć skórę, poprawić jej jędrność i przywrócić blask. Dodatkowo będą wspierać substancje zawarte w kremie, dzięki czemu wspomogą utrzymanie pięknej, gładkiej i zdrowej cery.

Kolejność nakładania kosmetyków podczas oczyszczania – jak należy to zrobić?

Oczyszczanie twarzy stanowi podstawę zdrowej, gładkiej i lśniącej cery. Jeśli pozostawiasz na jej powierzchni resztki kosmetyków i inne zanieczyszczenia, wnikną one w skórę, powodując powstanie zaskórników. Co więcej, utrudnią wchłanianie się kosmetyków, więc Twoja pielęgnacja nie będzie tak skuteczna, jak tego pragniesz.
Jednak nie wystarczy tylko umyć skórę żelem, aby była czysta. W głębokich porach twarzy wciąż będą zgromadzone liczne zabrudzenia. Aby je usunąć, najlepiej wykonać etapowe oczyszczanie twarzy.

1.  Demakijaż – to pierwszy krok do czystej skóry. Najlepiej wykonać go za pomocą płynu micelarnego, zwłaszcza jeśli masz cerę normalną lub naczynkową. Do suchej, dojrzałej, atroficznej, ale i tłustej skóry dobrze sprawdzą się mleczka. Niektórzy sięgają również po różnego rodzaju oleje myjące, których składniki, dzięki tłustej formule, pomagają rozpuszczać kolorowe kosmetyki i usprawniać ich usuwanie.
2. Zmywanie zanieczyszczeń – do tego najlepiej sprawdzają się delikatne pianki z serii Eva DERMO RED OFF lub żele myjące. Powinny zawierać składniki, które pomagają usunąć zabrudzenia i otworzyć pory. Tak, aby skóra była odpowiednio przygotowana do dalszych etapów pielęgnacyjnych. Od czasu do czasu można sięgnąć po specjalne urządzenia, np. myjki do twarzy. Dzięki specjalnej konstrukcji nie tylko wesprą usuwanie zanieczyszczeń, ale także pozbycie się martwego naskórka.

Tak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja twarzy – zarówno rano, jak i wieczorem. Jednocześnie pamiętaj, że kolejność zabiegów w pielęgnacji twarzy jest niezwykle istotna. Bez oczyszczania dalsze etapy dbania o skórę nie będą miały sensu, ponieważ składniki zawarte w kosmetykach nie przenikną przez barierę brudu, potu i makijażu.

Dbanie o skórę pod oczami i wokół nich – jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy w tym obszarze?

Skóra pod oczami jest najcieńsza i najdelikatniejsza na całej twarzy. Dlatego często widać przez nią naczynia krwionośne – to właśnie zjawisko potocznie nazywane sińcami pod oczami. W tym obszarze również najszybciej powstają zmarszczki. Możesz spróbować spowolnić ten proces, jeśli dobierzesz odpowiednią pielęgnację do tego obszaru i sięgniesz po odpowiednie kosmetyki.

Przy dbaniu o skórę pod oczami i wokół nich:

  • najważniejsza jest delikatność – naskórka w tej okolicy nie wolno pocierać, szczypać, ciągnąć ani szorować. Poprzez takie działanie doprowadzisz wyłącznie do jego uszkodzenia! Najlepiej delikatnie ją masować np. za pomocą specjalnych rollerów lub „poklepywać” opuszkiem palca. Dzięki temu składniki dotrą w wybrane miejsca, a skóra nie zostanie uszkodzona;
  • dużą rolę odgrywają składniki nawilżające – z uwagi na to, że naskórek jest cienki, woda szybko odparowuje. W rezultacie skóra w tej okolicy staje się sucha i podrażniona. Dlatego trzeba regularnie aplikować w te okolice produkty ze składnikami wspierającymi nawilżanie, np. panthenolem, mocznikiem, niacynamidem (wit. PP), aloesem czy kwasem hialuronowym.

Należy również pamiętać, aby chronić okolice wokół oczu zwłaszcza w słoneczne dni. W tym celu należy systematycznie nosić okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem UV w soczewkach. Wspiera on blokowanie szkodliwego promieniowania. Dzięki temu woda w skórze nie będzie odparowywać, więc skóra nie będzie wysychać, a zmarszczki nie będą powstawać zbyt szybko. 

Prawidłowa pielęgnacja twarzy – o czym należy pamiętać?

By zapewnić skórze właściwą pielęgnację, codzienną rutynę warto uzupełniać dodatkowymi zabiegami wykonywanymi raz lub kilka razy w tygodniu – częstotliwość ich stosowania należy dostosować do potrzeb skóry. W zależności od typu cery są to różnego rodzaju peelingi i maski, których zadaniem jest dogłębne oczyszczenie lub regeneracja skóry. Do okazjonalnego użytku dobrze sprawdzi się np. enzymatyczny koncentrat peelingujący Eva DERMO

W jego składzie znajdują się starannie dobrane składniki aktywne, takie jak witaminy, papaina i rokitnik, które wspomagają:

  • złuszczanie martwych komórek naskórka,
  • usuwanie szorstkości i wyrównywanie niedoskonałości,
  • uelastycznienie skóry twarzy i przyspieszenie jej odnowy.

Produktów tych nie należy jednak stosować zbyt często z uwagi na ich skoncentrowany skład i silne działanie. Dlatego też wybór odpowiednich dla naszego typu skóry kosmetyków warto skonsultować z dermatologiem lub zaufaną kosmetyczką. 

Jednocześnie należy pamiętać, że nawet najlepsze kosmetyki czy drogie, profesjonalne zabiegi mogą okazać się bezskuteczne, jeśli nie zapewnisz swojej skórze zdrowych podstaw w postaci odpowiednio zbilansowanej diety, regularnej aktywności fizycznej, wystarczającej ilości snu i świeżego powietrza. 

Twój organizm to zespół naczyń połączonych, dlatego jeśli w Twoim ciele dzieje się coś niedobrego, reaguje na to również Twoja skóra. Jeśli chcesz zadbać o jej piękno, zacznij więc od troski o swoje zdrowie. Pij dużo wody, unikaj wysokoprzetworzonej żywności, cukru, używek i stresu. Ruszaj się, wypoczywaj na świeżym powietrzu i dbaj o zdrowy sen! Wszystko to sprawi, że poczujesz się lepiej we własnej skórze.

Codzienna pielęgnacja skóry twarzy w zależności od jej typu – jak dbać o cerę tłustą, mieszaną, z przebarwieniami, naczynkową i suchą?

Zależy Ci na tym, żeby Twoja skóra wyglądała promiennie każdego ranka? Zacznij od dostosowania pielęgnacji do jej potrzeb. Wyróżnia się kilka rodzajów skóry:

  • normalną – jest to niezwykle rzadko spotykany typ cery, a jeśli występuje to najczęściej u dzieci. Taka skóra nie potrzebuje dogłębnej regeneracji czy oczyszczania. Wystarczy systematycznie ją pielęgnować i chronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi;
  • suchą – jest często spotykana u osób starszych. Charakteryzuje się tym, że jest cienka, dość podatna na uszkodzenia i mało elastyczna.  W tym przypadku trzeba postawić na delikatne oczyszczanie i regularne nawilżanie. Więcej wskazówek znajdziesz w artykule: Cera sucha – charakterystyka, przyczyny i pielęgnacja;
  • tłustą – posiadaczki tego typu cery przez lata będą cieszyć się brakiem zmarszczek. Jednak towarzyszyć im będą zaskórniki, a nawet stany zapalne czy trądzik. Dlatego podczas pielęgnacji takiej skóry należy dążyć do zredukowania produkcji sebum. Szczegółowe informacje, jak o nią dbać są dostępne w artykule: Cera tłusta i mieszana – jak prawidłowo pielęgnować?;
  • mieszaną – najczęściej spotykany typ cery. W tym przypadku na twarzy występują strefy suche i tłuste, co przysparza wiele trudności w doborze kosmetyków. Dlatego podczas pielęgnacji skóry mieszanej trzeba działać kompleksowo, czyli oczyszczać, nawilżać i regenerować. Dokładny plan pielęgnacji znajdziesz w artykule: Cera mieszana – charakterystyka i pielęgnacja skóry mieszanej.
  • z przebarwieniami – wiele kobiet walczy z nierównym kolorytem skóry. Pielęgnacja takiej cery nie jest łatwa i powinna skupiać się nie tylko na niwelowaniu przebarwień, ale także zapobieganiu ich powstawaniu. Więcej szczegółów znajdziesz w artykule: Jak wyrównać koloryt twarzy?;
  • naczynkową – ciągle zaczerwieniona skóra to problem wielu osób z cienką skórą i kruchymi naczyniami krwionośnymi. W związku z tym podczas pielęgnacji takiej cery trzeba być nie tylko delikatnym, ale także bardzo ostrożnym. Dodatkowe informacje znajdziesz w artykule: Cera naczynkowa – jak rozpoznać, dbać i pielęgnować?.

Aby dowiedzieć się więcej o typach cery i dedykowanych kosmetykach do pielęgnacji każdej z nich, zapoznaj się z informacjami w artykule: Jakie typy cery wyróżniamy i jak je rozpoznać? A Ty wiesz, jaki masz typ cery?

Codzienna pielęgnacja cery – zdrowe podstawy

Zdrowa dieta, odpoczynek, oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie i ochrona… – znając te, podstawowe elementy codziennej troski o piękno Twojej skóry możesz ze spokojem zacząć budować swoją własną pielęgnacyjną rutynę. Pamiętaj jednak, że każda z nas jest inna, dlatego rodzaj kosmetyków i częstotliwość zabiegów powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb. Wprowadzając nowe zwyczaje i kosmetyki, warto bacznie przyglądać się reakcjom skóry, a w razie wątpliwości skorzystać z porady eksperta.

Zadbaj o swoją skórę kompleksowo, a z pewnością odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem! Sprawdź nasze wskazówki w praktyce i pochwal się efektem wśród znajomych.