Na Twojej twarzy widoczne są zaczerwienienia i pajączki? Zapewne posiadasz skórę naczynkową. Spokojnie, to nie koniec świata! Te nieestetyczne zmiany skórne mogą jednak przybierać na sile podczas mroźnych dni. Sprawdź zatem, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry naczynkowej zimą.

Jak powstaje skóra naczynkowa?


Skąd bierze się w ogóle cera naczynkowa? Na jej powstanie wpływa wiele czynników, w tym i uwarunkowania genetyczne. Duże znaczenie w tym kontekście mają też choroby układu krążenia, występujące zmiany hormonalne, alergie, jak również liczne schorzenia skórne. Mimo to, na pękające naczynka oddziałuje też tryb życia, stopień odporności na stres, codzienna dieta (lub jej brak), przyjmowane leki, a także otaczające środowisko i występujące w nim warunki atmosferyczne.

Jak wygląda cera naczynkowa?


Cera naczynkowa to rodzaj skóry wrażliwej, którą dość łatwo rozpoznać. Jest ona cienka i delikatna, bardzo łatwo nabiera koloru pod wpływem czynników atmosferycznych. Ma to bezpośredni związek z naczyniami krwionośnymi, które umieszczone są płytko pod skórą. Bywają one wyraźnie widoczne, co powoduje występowanie przebarwień na skórze twarzy. Cerę naczynkową można rozpoznać po czerwonych plamkach pojawiających się przeważnie w okolicach nosa, a także po rumieniu na policzkach, który nasila się jesienno-zimową porą.

Teleangiektazje – pękające naczynka


Znajdujące się w ludzkiej skórze naczynka krwionośne bardzo często zmieniają swoją objętość, tzn. kurczą się i rozkurczają. Dzieje się tak pod wpływem wielu czynników, jakimi są np. zmiana temperatury, silny wiatr, mróz czy wilgotność. Długotrwałe i gwałtowane rozszerzanie się naczynek, może z czasem prowadzić do ich pękania. Wskutek tego, tworzą się uciążliwe pajączki, które mogą występować zarówno pojedynczo, po kilka lub jako gęsta sieć. Na teleangiektazje najbardziej narażone są kobiety. Odpowiadają za to estrogeny, czyli żeńskie hormony, które wpływają m.in. na kurczliwość naczynek krwionośnych.

cera naczyńkowa a niskie temperatury

Jak wzmocnić naczynia krwionośne na twarzy?


Cera naczynkowa zimą wymaga szczególnej troski. Jedną z ważniejszych kwestii jest dostarczenie odpowiedniej ilości substancji odżywczych, które wspomogą regenerację skóry. Z całą pewnością cel ten pomoże osiągnąć dobrze zbilansowana dieta, która wzmocni naczynka oraz cały układ krwionośny. Szczególnie ważne są owoce i warzywa bogate w witaminę C, która odpowiada za produkcję kolagenu wspomagającego elastyczność skóry. Polecane są tu takie składniki jak cytrusy, porzeczki, dzika róża, szpinak czy brokuły. Produkty zawierające dodatkowo m.in. witaminy B3, C i K przyczyniają się do wzmocnienia ścianek naczyń krwionośnych i pomagają zahamować ich nadmierne rozszerzanie się.

Ważnym elementem diety, są też składniki, będące źródłem rutyny – wzmacnia ona naczynia włosowate i uszczelnia mikrouszkodzenia powstające na skórze – a znaleźć ją można głównie w ziołach, cebuli, słodkich ziemniakach czy winogronach. Istotne są też makroelementy i pierwiastki wzmacniające i ochraniające naczynia krwionośne, takie jak:


  • witamina K – zielone warzywa liściaste,

  • cynk – mięso, jaja, ryby,

  • żelazo – kakao, pistacje, sezam

  • kwasy omega-3 – ryby.


Warto także podkreślić, że dla cery naczynkowej szkodliwe mogą okazać się alkohol, pikantne przyprawy oraz bardzo gorące potrawy.

Cera naczynkowa a niskie temperatury


Większość posiadaczek skóry naczynkowej zdecydowanie woli lato. Wszystko przez to, że podczas zimy (a niekiedy nawet i jesieni) są one narażone na działanie mroźnego wiatru. Połączenie niskich temperatur z długim pobytem na zewnątrz oznacza dla nich najczęściej pojawienie się nieestetycznych pajączków.

Dla cery naczynkowej groźne są też wahania temperatur, które często występują podczas wchodzenia z mrozu do ciepłego pomieszczenia, jak i na odwrót. Aby zminimalizować powstały w ten sposób szok termiczny, należy tak ustawić ogrzewanie w domu, aby ciepło utrzymywało się w granicach 21˚C.

Nadmiar ciepła i gorące posiłki


Zimą groźne są nie tylko mrozy oraz wahania temperatur, lecz także… nadmiar ciepła. Jeżeli posiadasz skórę naczynkową, wystrzegaj się znacznie nagrzanych pomieszczeń, a także staraj się nie siedzieć zbyt blisko gorących grzejników i kaloryferów. Mogą one bowiem przyczyniać się do powstawania zaczerwienień i pajączków.

Wróciłaś z zimowego spaceru i masz ochotę na gorącą herbatę? Nic z tego, pamiętaj – nagła zmiana temperatury może powodować pękanie naczynek krwionośnych. Unikaj zatem zarówno alkoholi, jak również rozgrzewających napojów, a zwłaszcza ich połączenia, czyli grzańców. Wystrzegaj się także dań, które aż parują z gorąca oraz tych doprawionych pikantnymi przyprawami, które mają na celu rozgrzać zmarznięte ciało. Zamiast Ci pomóc, pogorszą tylko stan Twojej skóry.

Zapomnij też o wizycie w saunie, gorących kąpielach, a nawet o myciu twarzy w zbyt ciepłej wodzie. Do mycia twarzy wybierz odpowiednie kosmetyki dla cery naczynkowej. Jednym z nich jest Delikatna pianka myjąca Eva DERMO RED OFF dedykowana dla skóry naczynkowej, zaczerwienionej oraz skłonnej do trądziku różowatego. Preparat ten skutecznie usuwa naturalne zanieczyszczenia, a także makijaż. Zawartość ekstraktu z mięty meksykańskiej pozytywnie wpływa na redukcję zaczerwienienia, a dodatek kwasu hialuronowego oraz mocznika nawilża twarz i niweluje uciążliwe uczucie ściągnięcia. Dzięki obecności witaminy PP skóra jest też bardziej wygładzona i odzyskuje zdrowy wygląd.



pielegnacja skóry naczyńkowej

Cera mieszana naczynkowa – na co zwrócić uwagę?


Cera mieszana naczynkowa bywa problematyczna. To cienka i delikatna skóra z tendencją do przetłuszczania się w obszarze T – czyli od czoła, poprzez nos aż do ust – podczas gdy reszta twarzy łatwo się przesusza. W takiej sytuacji należy po pierwsze unikać czynników drażniących i pogarszających stan naczyń krwionośnych, które odpowiadają za koloryt skóry. Należy też pielęgnować ją kosmetykami przeznaczonymi do cery naczynkowej – są delikatne i ujędrniają skórę. Ich lekkie składy pozwolą odpowiednio radzić sobie z obszarami twarzy, które są suche jak i z tymi, które mają tendencję do przetłuszczania się. Warto też sięgnąć po łagodny tonik i dbać o kompleksowe oczyszczenie twarzy.

Pielęgnacja skóry naczynkowej zimą


Dobrym wyjściem może okazać się przygotowanie maseczki wzmacniającej naczynka, np. z siemienia lnianego. Jeżeli natomiast chciałabyś połączyć pielęgnację z oczyszczeniem, to wypróbuj Kojący tonik Eva DERMO RED OFF. Ten kosmetyk, przeznaczony m.in. do cery naczynkowej, zawiera trokserutynę, ekstrakt z mięty meksykańskiej i wyciąg z kasztanowca, które wspomagają redukcję zaczerwienienia. Zastosowane w nim połączenie kwasu hialuronowego, mocznika oraz witaminy PP delikatnie nawilża i przywraca skórze naturalny odczyn pH.



Dodatkową ochronę podczas mroźnych dni zapewni Ci zaś wielowarstwowy makijaż, który spełni się w roli skutecznej izolacji przed zimnem i wiatrem. Mimo to, nie powinnaś również zapominać o stosowaniu specjalnych dermokosmetyków do skóry naczynkowej. Zaleca się, aby używać je przed każdym wyjściem na zewnątrz. Wśród nich wyróżnić można m.in. Przeciwzmarszczkowy krem na dzień łagodzący rumień Eva DERMO RED OFF. Wpływa on na poprawę ogólnego wyglądu oraz kondycji cery naczynkowej i nadreaktywnej. Dzięki systematycznemu stosowaniu tego kosmetyku zmniejszy się też ryzyko pojawienia się nowych zmian naczyniowych.


Jak dbać o cerę naczynkową?


Podczas zimy, zwłaszcza gdy na zewnątrz znajduje się pokrywa śnieżna, jesteś narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Przed opuszczeniem domu powinnaś skorzystać zatem z kremów wyposażonych w filtr UV. Po zachodzie słońca, tuż przed snem, możesz natomiast postawić na preparaty zapewniające dogłębną regenerację. Wśród kosmetyków dedykowanych na tę porę dnia znajduje się m.in. Przeciwzmarszczkowy krem – maska na noc Eva DERMO RED OFF. Zawarta w nim trokserutyna oraz ekstrakt z kasztanowca wspomagają zachowanie odpowiedniej szczelności naczyń krwionośnych i przyczyniają się do poprawy ich elastyczności. Pielęgnacja tym kosmetykiem wpływa też pozytywnie na koloryt skóry w miejscach jej nadmiernego zaczerwienienia.



Widać więc wyraźnie, że dbanie w okresie zimowym o skórę naczynkową to spore wyzwanie. Żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia pajączków i rumieńców, oprócz stosowania właściwej diety i prowadzenia zdrowego trybu życia, powinnaś też unikać nagłych zmian temperatury, a przede wszystkim wyposażyć się w kosmetyki, które zapewnią Ci ochronę podczas mrozu.

Więcej na temat cery naczynkowej w artykule: https://www.pollenaewa.com.pl/blog/naczynkowa/cera-naczynkowa-jak-rozpoznac-dbac-i-pielegnowac/