Cera naczynkowa u młodej kobiety

Czym jest cera naczynkowa? Skóra naczyniowa to skóra, która czasowo lub stale charakteryzuje się zmianami rumieniowymi.
Jeśli na Twojej twarzy w okolicach nosa, na policzkach i brodzie, także na szyi oraz dekolcie pojawiają się tzw. pajączki oznacza, że masz płytko unaczynioną cerę. Jest ona wyjątkowo cienka i wrażliwa.

Poza teleangiektazjami – tak fachowo nazywają się pajączki, te czerwone niteczki pod skórą – osoby z cerą naczynkową borykają się również z plamami naczyniowymi, w obrębie których mogą pojawiać się wykwity, obrzęki, grudki lub krostki. Pojawiające się wskutek emocji, wysiłku fizycznego lub temperatury rumieńce na twarzy długo nie chce zniknąć.
Nawet nieodpowiednio dobrane kosmetyki mogą powodować nagłą reakcję skórną, której często towarzyszą uczucie pieczenia, ściągnięcia i świąd.
Występowanie cery naczynkowej jest uwarunkowane głównie genetycznie.
Problem rozszerzonych naczynek dotyka wiele kobiet zwłaszcza w okresie menopauzalnym.
Pojawiają się one również u młodszych kobiet wskutek wahań hormonalnych, antykoncepcji hormonalnej czy ciąży.

Jak wygląda cera naczynkowa? Czym się objawia? Charakterystyka.


uje się mocnymi i elastycznymi naczynkami, które kurczą się i rozkurczają w prawidłowy sposób. Jednak w przypadku cery naczynkowej rozszerzają się one za bardzo, ulegając zniekształceniom i sprawiając, że rumieniec utrzymuje się na twarzy znacznie dłużej niż w przypadku cery normalnej. Pajączki zaś, to obiegowe określenie na naczynka, które powiększyły się już na stałe. Ujawniają się przede wszystkim w okolicach płatków nosa, policzków, brody, szyi i dekoltu. Narażone są na nie szczególnie osoby ze skórą wrażliwą i cienką, a przez to szybko reagującą na czynniki zewnętrzne, zwłaszcza zmiany temperatur. Naczynka krwionośne, umieszczone dużo płycej niż w przypadku innych rodzajów cer, szybko reagują na te zmiany i ukazują się w formie wyraźnie widocznych czerwonych pajączków.

Przyczyny powstawania rozszerzonych naczynek


Skłonność do nieprawidłowego rozszerzania się naczyń może objawić się już w dzieciństwie. Ma ona głównie podłoże genetyczne. Ponadto, częściej na cerę naczynkową narażone są kobiety. Ze względu na wyższy poziom estrogenu – hormonu, który wpływa na rozluźnianie ścianek naczyń krwionośnych. Jego produkcja jest większa niż u mężczyzn, a bywa też przyjmowany doustnie w formie środków antykoncepcyjnych. Zaczerwieniona skóra może także towarzyszyć różnym chorobom, takim jak łojotokowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty. Najczęściej problem rozszerzonych naczynek dotyczy osób z jasną karnacją i suchą, wrażliwą cerą.

My sami także mamy duży wpływ na to, czy na naszej skórze pojawią się pajączki. Wiele zależy od tego, jak się odżywiamy. Uważać trzeba na produkty kwaśne, zawierające glutaminian sodu, siarczany i histaminę (występuje w tłustych rybach i serach pleśniowych). Na naszą cerę mają też wpływ czynniki zewnętrzne, takie jak wysokie i niskie temperatury, czyli zbyt długie kąpiele słoneczne lub wystawianie skóry na działanie mrozu bez odpowiedniej ochrony. Do tego dochodzi przewlekły stres, skrajne emocje, nadużywanie alkoholu, mocnej herbaty i kawy oraz palenie papierosów. Wybierając kosmetyki należy zwracać uwagę, czy nie mają w swoim składzie etanolu, kamfory czy mentolu. Jeśli wyeliminujemy, lub przynajmniej ograniczymy, wyżej wymienione czynniki, mamy szansę na zmniejszenie objawów cery naczynkowej, czyli rozszerzonych naczynek.

Kosmetyki. Jak i czym pielęgnować skórę naczynkową?


Cera naczynkowa jest szczególnie wrażliwa i wymaga systematycznej, starannej oraz delikatnej pielęgnacji. Dzięki temu może nam się udać zapobiec pogłębieniu problemu i zapanować nad zaczerwienieniem, pieczeniem lub uczuciem przesuszenia. Pamiętać jednak należy, że widocznych już sieci naczyń krwionośnych nie da się usunąć jedynie za pomocą kosmetyków.  Dlatego tak ważne jest zapobieganie objawom cery naczynkowej. 

 



Jednym z najważniejszych składników aktywnych dla cery naczynkowej jest witamina C. To ona rozjaśnia cerę, wspomaga jej promienny wygląd oraz wzmacnia naczynia krwionośne.
Za rozjaśnianie zaczerwienień oraz widocznych na twarzy pajączków odpowiada również witamina K.
Podobne działanie ma wyciąg z korzenia lukrecji, który pomoże zniwelować uczucie pieczenia oraz złagodzi podrażnienia.
Skóra naczynkowa polubi również wyciągi z kasztanowca, miłorzębu japońskiego, arniki górskiej czy mięty meksykańskiej (znajdziecie je w linii
RED OFF). Znane są one z dobroczynnego wpływu na wzmocnienie naczyń krwionośnych. Poprawiają ich elastyczność, redukują obrzęki i zaczerwienienia. 

Jak oczyszczać skórę naczynkową?


Mycie cery z rozszerzonymi naczynkami musi być bardzo delikatne. Skórę oczyszczamy rano i wieczorem.
Należy uważać, aby woda nie była ani za gorąca, ani za zimna, najlepiej przemywać twarz chłodną lub letnią wodą.



Poleca się używać do tego wody przegotowanej, odstanej lub mineralnej.
Po umyciu wodą, twarz osuszamy ręcznikiem, ostrożnie jej dotykając – nigdy pocierając.
Wśród kosmetyków do demakijażu należy wybierać te delikatne: płyny micelarne, mleczka. Można stosować kosmetyki myjące dla skóry skłonnej do alergii, będą one wystarczająco łagodne.

Jaki krem jest przeznaczony do cery z problemem rozszerzonych naczynek?


Warto stosować łagodne kosmetyki, przeznaczone do specjalnie do cery naczynkowej lub wrażliwej. Dobry krem na naczynka powinien przede wszystkim nawilżać skórę i wzmacniać naczynia krwionośne. Ogromną rolę odgrywa witamina K, która uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega powstawaniu zaczerwienień.
Dobrze byłoby, aby krem do twarzy na naczynka zawierał diosminę, hesperydynę lub trokserutynę.
Ten ostatni składnik oraz – tak lubiany przez cerę naczynkową – wyciąg z kasztanowca zawiera łagodzący krem na dzień z serii Eva DERMO RED OFF. Chroni on naczynia krwionośne przed pękaniem, uelastyczniając je. Dodatkowo krem zawiera zielony pigment, który zmniejsza widoczność zaczerwienień i doskonale nadaje się jako baza pod makijaż.
Nie wolno pomijać kremu na noc dla cery naczynkowej, to przecież najlepszy czas na jej regenerację.




Czy mając skórę naczynkową można używać peelingu?


Osoby z problemem rozszerzonych naczynek raczej powinny zrezygnować z mocnych peelingów mechanicznych. Mogą one łatwo podrażnić wrażliwą skórę oraz naruszyć delikatne i kruche ścianki naczyń krwionośnych. Nie dla nich również szorstkie gąbki i szczoteczki.
Mając cerę naczynkową nie ma potrzeby wykonywania częstego peelingu, jednak co dwa tygodnie warto zastosować odpowiednio dobrany peeling, który delikatnie usunie martwy naskórek, pobudzając skórę do odnowy, uodporni ją na działanie czynników zewnętrznych i wzmocni naczynia krwionośne.
Wybierając peeling dla cery naczynkowej, sięgnijmy po kosmetyk enzymatyczny. Jest znacznie delikatniejszy niż inne środki peelingujące, zawierające substancje ścierne.

Pielęgnacja sezonowa. Na jakie kosmetyki zwrócić uwagę latem, na jakie zimą?


Skóra naczynkowa źle znosi wszystkie wahania temperatury czy ekstremalne warunki atmosferyczne. Nie sprzyjają jej wiatr,mróz, upał, silne słońce. Zarówno zimą, jak i latem objawy mogą się nasilać, dlatego należy pamiętać, że inaczej dba się o cerę naczynkową latem, a inaczej zimą.
Na co dzień warto sięgać po kremy z filtrem, które ograniczą negatywne skutki działania promieni UV. Latem warto wybierać jak najwyższą ochronę przeciwsłoneczną. Zimą zaś nie wolno zapominać o kremach ochronnych, zabezpieczających przed zimnem i mrozem.
Do codziennej pielęgnacji warto sięgnąć po produkty z serii Eva DERMO RED OFF, które oprócz właściwości łagodzących, mają także działanie przeciwzmarszczkowe.
Latem skóra naczynkowa będzie reagowała zaczerwienieniem na wysoką temperaturę i ostre słońce. Upały sprzyjają bowiem poszerzaniu i zwiększaniu widoczności naczyń krwionośnych na twarzy.
Jeśli borykasz się z pękającymi naczynkami, wybierz krem z najwyższą ochroną, nawet SPF50.
Wybierz krem dla skóry wrażliwej, delikatny i lekki. Krem ochronny na superwrażliwe miejsca EVA SUN zabezpieczy Twoją skórę i zapobiegnie powstawaniu przebarwień. Polecany jest on najbardziej do pielęgnacji skóry twarzy, zwłaszcza nosa, a także pieprzyków i znamion. Spokojnie możesz go również użyć pod makijaż.



Latem pamiętaj także o porządnym nawilżeniu i choć może Ci się wydawać, że Twoja skóra wydziela więcej sebum, nie wymieniaj kosmetyków myjących na silniejsze. Mogą one wywołać podrażnienia.

Zimą również dbaj o odpowiednią ochronę, nawilżenie i natłuszczenie, gdyż zimą cera naczynkowa łatwo się podrażnia i wysusza. Nie rezygnuj z ochrony przeciwsłonecznej. Jeśli masz wrażliwszą cerę i potrzebujesz wyższej ochrony stosuj SPF50, nawet cały rok.
Długotrwałe przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach nie służy Twojej skórze. Podobnie wahania temperatur, związane z przechodzeniem z zimna do nagrzanego wnętrza. Skurczone wyziębione naczynia krwionośne, rozszerzają się gwałtownie po wejściu do ciepłego pomieszczenia. To może powodować uszkodzenia i prowadzić do powstawania nowych pajączków.
Aby przeciwdziałać zmianom, zadbaj o dużą ilość witaminy C w diecie i pamiętaj o dobrym kremie na dzień, a jako dodatkowe zabezpieczenie rozważ podkład lub fluid. Nocą nie zapomnij o regeneracji – zapewnij sobie odpowiednią ilość snu, a skórze dobry krem na noc.

Makijaż cery naczynkowej


Podkład, fluid lub puder przy cerze naczynkowej nie tylko ma za zadanie przykryć widoczne pajączki, czy niedoskonałości, ale – zwłaszcza zimą – stanowi izolację wrażliwej skóry od środowiska.
Jednak zanim przejdziemy do makijażu, należy zadbać o odpowiednią bazę.
Krem pod makijaż dla cery naczynkowej poza tym, że powinien zawierać składniki aktywne, powinien być lekki i zawierać zielony pigment. Dzięki temu już na tym etapie wyrównasz i ujednolicisz koloryt skóry, zaczerwienienia i teleangiektazje staną się mniej widoczne.
Wybierając zaś kosmetyki kolorowe zwróć uwagę nie tylko na dobre krycie. Sięgnij po kosmetyk wzbogacony o filtry UVA i UVB.
Podkład lub fluid dla cery naczynkowej powinien być tak samo delikatny jak reszta używanych kosmetyków. Wybierz produkt, który dodatkowo łagodzi podrażnienia, nawilża i wygładza skórę. Niech Twój fluid będzie jak najbardziej zbliżony do naturalnego koloru twarzy, może się różnić o maksymalnie pół tonu. W przypadku bardzo mocnych zmian, widocznych zaczerwienień i ciemnych pajączków, użyj mocno napigmentowanego, zielonego korektora.

Jeśli potrzebujesz wzmocnić krycie, na podkład lub fluid nałóż puder o odcieniu żółtym, zneutralizuje on efekt pojawiających się na twarzy pękniętych naczynek.
Jeśli nie musisz wzmacniać krycia, możesz wybrać puder transparentny.
Wybierając kolory postaw raczej na neutralne barwy – beże, odcienie żółtego. Unikaj róży, mogą one podkreślić zaczerwienienia na twarzy.

Domowe sposoby pielęgnacji cery naczynkowej


Choć skóra z pękającymi naczynkami jest kapryśna i niełatwa w pielęgnacji, to na szczęście wsparcie profesjonalnych kosmetyków na naczynka znajdziemy w kuchni, ogrodzie lub każdym sklepie osiedlowym.
Jak często słyszysz o zbawiennym wpływie oleju kokosowego na skórę?

Usłyszysz o tym także w kontekście problemów cery naczynkowej. Używając oleju kokosowego jako bazy pielęgnacyjnej, dostarczysz swojej skórze kwasu laurynowego, witaminy E i antyoksydacyjnych fitosteroli, które wzmocnią kruche naczynia krwionośne i poprawią ogólny wygląd skóry.
Być może na Twoim parapecie stoi aloes, który – tak jak olej kokosowy – ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wystarczy, że wymieszasz miąższ aloesu z sokiem cytrusowym, a uzyskasz sok aloesowy doskonały do codziennej pielęgnacji jako tonik lub hydrolat.



Uważaj jednak i aloesu oraz cytrusów używaj z ostrożnością, mogą one być dla Ciebie za silne i podrażnić skórę. Najlepiej przed zastosowaniem na twarz, wykonać test na innym, mniej eksponowanym obszarze skóry.

Pielęgnacja cery z pękającymi naczynkami może być pyszna! Kolejnym bowiem pielęgnacyjnym hitem z kuchni jest miód. Z miodu i kefiru lub śmietanki możesz zrobić maseczkę, która dostarczy Twojej skórze wielu witamin, m.in. tych z grupy B, odpowiadających za nawilżenie, jędrność i gładkość. Kefir dodatkowo znany jest ze swojego łagodzącego działania.
Być może już wiesz, że siemię lniane również świetnie nadaje się do pielęgnacji. Także cery naczynkowej.
2 łyżki siemienia zalej wrzącą wodą i po wystudzeniu nałóż na twarz. Po 10 minutach zmyj letnią wodą. Maseczka odżywi i nawilży skórę. Warto ją stosować zwłaszcza zimą, kiedy dużo przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach z suchym powietrzem.
Jeśli chcesz przywrócić skórze blask i nieco ją rozjaśnić postaw na kiwi i cytrynę. Obrany ze skórki i posiekany owoc kiwi, wymieszaj z łyżeczką soku z cytryny i łyżką mąki ziemniaczanej. Maseczkę trzymaj na twarzy przez 20 minut, spłucz letnią wodą i ciesz się odżywioną skórą.
W domowej pielęgnacji cery z pękającymi naczynkami niezawodne są także rumianek, skrzyp i nagietek. Przemywaj twarz wywarami z tych ziół, aby złagodzić podrażnienia, zmniejszyć uczucie ściągnięcia, swędzenia i ukoić rumień.

Jakie zabiegi dla cery naczynkowej?



Oczyszczenie u kosmetyczki. Jakie zabiegi dla cery naczynkowej w gabinecie kosmetycznym?


Gabinety kosmetyczne oferują mnóstwo zabiegów, jednak pamiętać należy, że nie wszystkie nadają się do każdego typu skóry. Cera naczynkowa, jest wrażliwa i potrzebuje delikatnego traktowania także w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym.
Jeśli peelingi i złuszczanie, to tylko te delikatne. Jeśli masz cerę naczynkową i myślisz o zabiegu odmładzającym, możesz skorzystać z dermapenu, mezoterapii lub fotoodmładzania.
Najlepiej dodatkowo skonsultować stan swojej skóry ze specjalistą, np. lekarzem dermatologiem, który doradzi i podpowie najwłaściwszy sposób jej pielęgnacji i dozwolone w naszym przypadku zabiegi.

Czy mezoterapia jest odpowiednia dla cery naczynkowej?


Mezoterapia zarówno bezigłowa, jak i mikroigłowa to zabiegi polecane do każdego rodzaju cery. Nawet tak wrażliwej jak cera naczynkowa.
Mikronakłucia umożliwiają dostanie się składników odżywczych do odpowiednich warstw naskórka, stymulacja zaś pobudza regenerację skóry, co wspomaga redukcję pajączków. Kruche ściany naczyń krwionośnych pod skórą są wzmacniane i uszczelniane, dzięki czemu kolejne pajączki nie powinny powstawać tak szybko.
Przeciwwskazaniem jednak do zabiegu mezoterapii jest trądzik różowaty, który bywa jednym z problemów skóry naczynkowej.

Drugim uznawanym za bezpieczny dla skóry naczynkowej zabiegiem kosmetycznym jest dermapen.
W czasie tego zabiegu powstają w skórze mikrourazy, co stymuluje fibroblasty do produkcji większej ilości kolagenu, który pogrubia i ujędrnia skórę. Zabieg wykonany na odpowiedniej głębokości nie uszkadza naczyń krwionośnych, a wzmacnia i udrażnia je. Sprawia, że skóra nie tylko wygląda młodziej, ale powstałe już pajączki są mniej widoczne. Dermapen przeciwdziała także powstawaniu nowych zmian.
Chcąc odjąć skórze naczynkowej lat, można pomyśleć o fotoodmładzaniu. Zabieg wykorzystuje intensywny impuls światła, przez co koryguje stan skóry. Poprawia jej elastyczność i jędrność, tak samo pękających pod nią kruchych naczynek. Nie tylko przywróci promienny wygląd Twojej twarz, ale i pobudzi procesy regeneracji tkanek. Fotoodmładzanie wspomaga również zmniejszenie wykwitów i zgrubień, które często pojawiają się na zaczerwienieniach cery naczynkowej.

Odpowiednio delikatne, dobrane do skóry naczynkowej peelingi sprawią, że przez oczyszczenie skóra naczynkowa odzyska swój blask. Należycie wykonany peeling pobudzi skórę do produkcji kolagenu, który ją ujędrni i wzmocni kruche naczynka.

Wszystkie wiemy, że masaż twarzy może być przyjemny i działać pozytywnie na kondycję skóry. Jedną z form masażu jest Endermolift LPG nazywany też czasem fitnessem dla twarzy. Dzięki możliwości regulacji masażu wykonywanego specjalnym urządzeniem, zabieg uważa się za bezpieczny nawet dla wrażliwej cery naczynkowej. Łagodne impulsy pobudzają skórę do odbudowy i produkcji elastyny oraz kolagenu, które nadają jej i naczynkom sprężystości.

Jeśli cierpisz na pękające na twarzy naczynka, możesz rozważyć skorzystanie również z karboksyterapii. Jest to naturalna metoda regeneracji naczyń krwionośnych przez podanie pod skórę dwutlenku węgla. Udrażnia on, wzmacnia, uelastycznia i uszczelnia naczynia krwionośne. Ponadto aktywuje skórę do produkcji kolagenu i elastyny, które ujędrniając i zagęszczając skórę, sprawiają, że pajączki stają się na niej mniej widoczne.

Cera naczynkowa – pytania i odpowiedzi


Jaki kolor włosów dobrać dla cery naczynkowej?


Czy wiesz, że odpowiednio dobrany kolor włosów może pomóc w ukryciu zaczerwienień wywołanych pękającymi naczynkami?
Problemem skóry naczynkowej najczęściej są dotknięte kobiety o jasnej cerze. Dla takiej karnacji powinny być wybrane odpowiednie odcienie blondów. Wybierając właściwy kolor należy jednak unikać blondów zbyt jasnych. Platynowy blond podkreśli bowiem zaczerwienienia i niedoskonałości. Podobnie blond truskawkowy.
Dla kobiet o cerze naczynkowej najlepsze będą blondy o ciepłych odcieniach lub słonecznych refleksach. Posiadaczki cery naczyniowej powinny unikać intensywnych czerwieni i rudości. Lepsze poza naturalnymi i ciepłymi blondami będą odcienie brązu – kasztan lub kawa z mlekiem.
Pamiętaj, każdy nienaturalnie wyglądający kolor włosów podkreśli pajączki i zaróżowienia.

Czy można wykonywać mikrodermabrazję przy cerze naczynkowej?


Mikrodermabrazja czyli peeling mechaniczny jest zabiegiem bezbolesnym i stosunkowo krótkim. Podczas mikrodermabrazji przy użyciu mikrokryształów i podciśnienia jest ścierana warstwa rogowa naskórka.
Niemniej, choć uznawany jest za bezpieczny dla wielu typów skóry, zabieg ten nie jest zalecany osobom z cerą naczynkową. Podciśnienie, jakie ingeruje w skórę podczas tego zabiegu, może rozszerzać naczynia krwionośne i przyczynić się do powiększenia pajączków i rumieni. Cera naczynkowa nie toleruje tak intensywnych peelingów oraz dużego ciepła.
Mimo więc że teoretycznie mikrodermabrazję można wykonać bardzo delikatnie i nie musi się ona przyczynić do mocnego pogorszenia stanu skóry, nie jest to zabieg, na który powinny decydować się osoby z cerą naczynkową. Jeśli borykasz się z problemami pękających naczynek najlepiej wybierz inny zabieg, ale przede wszystkim w kwestii zabiegów dozwolonych dla Twojego typu i stanu skóry, skonsultuj się ze specjalistą, lekarzem dermatologiem.

Czy osoby z cerą naczynkową mogą korzystać z saun i łaźni?


Ponieważ skóra naczynkowa źle znosi temperatury wysokie i niskie oraz szkodzą jej nagłe ich wahania, sauna nie jest rekomendowana osobom posiadającym cerę naczynkową.
Sauna lub łaźnia powiększają naczynia krwionośne, co spowoduje pogłębienie problemów, zaczerwienień i teleangiektazji.
Pojawiają się głosy specjalistów wskazujące na to, że po zamknięciu rozszerzonych naczynek, warto hartować organizm i raz na jakiś czas spróbować sauny umiarkowanej, o nie za wysokiej temperaturze, jak np. biosauna, parowa czy na podczerwień. Mimo tego, my rekomendujemy w każdym przypadku posiadaczkom cery naczynkowej skonsultowanie się w sprawie wątpliwości z dermatologiem.

Jakie peelingi dla cery naczynkowej?


Posiadaczkom cery naczynkowej nie poleca się używania mocnych peelingów mechanicznych. Ścieranie naskórka za pomocną pokruszonych cząstek ściernych, np. pestek owoców mogłoby za bardzo podrażnić ich wrażliwą skórę.
Nie oznacza to, że złuszczanie naskórka nie powinno być wykonywane przy pękających naczynkach.
Najbezpieczniejszym peelingiem dla cery naczynkowej będzie peeling enzymatyczny. Nie podrażni on skóry i nie zaogni rumienia.
Wykonuje się go podobnie do maseczki – wystarczy nałożyć kosmetyk na twarz i po odpowiednim czasie zmyć letnią wodą lub płynem micelarnym. Peeling enzymatyczny pobudzi w skórze mikrokrążenie i uszczelni kruche naczynka.
Szukając produktu oczyszczającego skórę naczynkową, warto zwrócić uwagę na peelingi z glinką. Nie tylko peelingują skórę, ale i nawilżają ją, działają detoksykująco i łagodzą podrażnienia. Można je stosować regularnie, nawet raz w tygodniu.
Skóra naczynkowa dobrze poczuje się również po delikatnych peelingach chemicznych. Łagodne kwasy, np. migdałowy odświeżą i złuszczą naskórek oraz go nawilżą.
Będąc u kosmetyczki warto również zapytać o peeling kawitacyjny, który polega na rozbijaniu martwego naskórka ultradźwiękami. Metoda ta jest bezpieczna, nieinwazyjna i osoba z cerą naczynkową może spokojnie z niej skorzystać nawet kilka razy w roku.

Twarz naczynkowa a warunki atmosferyczne.


Cera naczynkowa jest wyjątkowo wrażliwa. Źle znosi wszelkie ekstrema, łącznie z tymi pogodowymi. Wiatr, mróz, upał, wysoka wilgotność lub nadmierna suchość sprawiają, że naczynia krwionośne gwałtownie rozkurczają się lub kurczą, co powoduje podrażnienia, a także zaczerwienienia i rumienie utrzymujące się wyjątkowo długo. W wyniku działania tych czynników pękają kruche naczynia krwionośne, tworząc pajączki.
Dlatego, jeśli masz cerę naczynkową, stosuj kremy z filtrem przez cały rok, a zimą smaruj twarz kremem ochronnym, który nie ma w swoim składzie wody.

Jakie kolory ubrań dla osób z cerą naczynkową?


Posiadaczki cery naczynkowej doskonale zdają sobie sprawę z mocy kolorów, czują to chociażby wybierając bazę pod makijaż o zabarwieniu zielonym.
Podobną moc mają kolory ubrań.
Pękające naczynka częściej dotykają kobiety o urodzie typów wiosennych i letnich. Cera wiosny ma więcej pigmentów ciepłych, lata to raczej chłodniejsze odcienie karnacji. Ten drugi typ częściej dodatkowo, poza rumieńcami może borykać się również z dostrzegalnymi pod skórą niebieskimi żyłkami.
Wybierając kolory ubrań przy cerze naczynkowej unikaj mocnych czy neonowych kolorów, jak żółty, pomarańczowy. Jeśli żółty i pomarańczowy to zgaszone. Jeśli chcesz się wyróżniać i błyszczeć, a masz cerę naczynkową postaw na złoty! Śmiało zakładaj brązy, wszystkie odcienie niebieskiego i fiolety. Nie musisz się bać ciepłych barw. Pastele sprawdzą się również doskonale. Podobnie kolory neutralne jak beże, złamana biel, szarości. Uważaj na kolor zielony, to kolor kontrastowy do czerwonego, zatem będzie go podkreślał.