This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Jeżeli zastanawiasz się, jak sprawdzić typ skóry, to dobrze trafiłaś! W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym rodzajom cery, ich zaletom i wadom, a także temu, jaka pielęgnacja jest dla nich najlepsza. Wszystko po to, abyś wiedziała jak działać w przypadku niepożądanych zmian Twojego naskórka.

Jak sprawdzić rodzaj cery?

Istnieje wiele sposobów na określenie rodzaju skóry. Po czym poznać, jaki masz typ cery? Bez problemu dowiesz się tego w domu. Potrzebna będzie Ci chusteczka oraz np. beztłuszczowy żel do mycia twarzy. Umyj nim dokładnie całą jej powierzchnię, poczekaj godzinę, a następnie przyłóż do niej przygotowany skrawek papieru. Jeżeli Twoja cera będzie gładka i jednolita to znaczy, że masz skórę normalną. W przypadku łuszczenia się naskórka jest to sygnał, że jesteś posiadaczką cery suchej. Tłusty ślad na całej chusteczce będzie oznaką skóry tłustej, natomiast jedynie w tzw. strefie T (czoło, nos i broda) – oznajmi Ci, że masz cerę mieszaną.

Skóra normalna

Ten rodzaj cery charakteryzuje gładka, jędrna i miękka skóra. Posiada małe pory, jest dobrze ukrwiona oraz nie ma widocznych naczyń krwionośnych. Szczyci się także brakiem zaskórników, zmarszczek i tym, że się nie łuszczy.

Tak zdrowo wyglądająca skóra to przeważnie typ cery dzieci do okresu pokwitania. W celu zachowania jej naturalnych właściwości powinno się stosować łagodne kosmetyki do pielęgnacji. Latem poleca się lekkie nawilżające kremy z filtrami UV, zimną zaś zapewniające ochronę przed mrozem. Charakterystyczne jest też to, że z biegiem lat cera naturalnie staje się coraz bardziej sucha.

Cera sucha

Jeżeli chociaż jedno z Twoich rodziców ma skórę suchą, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że i Ty będziesz ją miała. Często można ją po prostu odziedziczyć razem z genami. Ten typ skóry powstaje też podczas np. niedostatecznej lub niewłaściwej pielęgnacji ciała. Jest ona z reguły matowa i szorstka w dotyku. Brakuje jej często połysku, gdyż produkuje mało sebum. Skóra sucha jest cienka, mało elastyczna i podatna na uszkodzenia, a więc i bardzo wrażliwa. Jej zaletą są małe pory i wysoka odporność na zaskórniki. Ze względu na niską aktywność gruczołów łojowych, niekorzystnie działają na nią: wysoka temperatura, silny wiatr oraz mróz. Powodują one zaczerwienienia i uczucie pieczenia, których efektem są rozszerzone i popękane naczynka krwionośne.

Warunki atmosferyczne przyczyniają się też do mocniejszego wysuszania się cery, a nawet do jej pękania i łuszczenia się. Skóra sucha szybciej ulega także procesowi starzenia się i „zyskuje” zmarszczki. Spowolnić ten proces mogą kosmetyki dopasowane do tego typu cery. W związku z tym, że brakuje jej nawilżenia i natłuszczenia, dobrym wyjściem są tu preparaty zatrzymujące wilgoć.

Jeżeli jesteś posiadaczką takiej cery, to powinnaś strzec się wody z mydłem – może ona bowiem doprowadzić do zaczerwień lub podrażnienia naskórka. W zamian za to, stosuj np. emulsję micelarną. Unikaj też kosmetyków na bazie alkoholi i ziarnistych peelingów, które tylko pogorszą stan Twojej cery. Przy robieniu makijażu stosuj kosmetyki do cery suchej. Wybieraj takie podkłady, które dodatkowo nawilżają skórę. W przypadku pudrów zrezygnuj z tych sypkich, gdyż jeszcze bardziej podkreślą defekty.

Skóra tłusta

Jest to przeciwieństwo cery suchej. Na jej wygląd wpływają m.in. zaburzenia hormonalne, niewłaściwe działanie układu trawiennego i stres. Skóra ta jest słabo ukrwiona. Posiada zaś bardzo aktywne gruczoły łojowe. Przez nadmiar sebum, ma na powierzchni tłustą i połyskującą warstwę. Charakterystyczne dla niej są rozszerzone pory mające tendencję do zatykania się, dlatego często występują na niej zaskórniki, stany zapalne, a nawet trądzik.
Do pozytywów zaliczyć można to, iż o wiele wolniej się starzeje, niż skóra sucha. Dłużej pozostaje też gładka i jędrna, a nadmiar łoju zabezpiecza ją przed wysychaniem. Jest ona stosunkowo gruba, dzięki czemu jej naczynia krwionośne są mało widoczne. Dobrze sobie też radzi z większością czynników zewnętrznych. Wyjątkiem jest nadmiar promieni słonecznych, który przyczynia się do wzmożonego łojotoku, co przekłada się na zwiększoną liczbę wyprysków.

Do pielęgnacji skóry tłustej poleca się żele oczyszczające dedykowane do tego rodzaju cery, a także systematyczne tonizowanie. Oprócz tego, warto – np. raz w tygodniu – stosować peeling. Po złuszczeniu naskórka można zaś użyć kremu, który odżywi skórę. Jeżeli masz cerę tego typu, unikaj agresywnych metod odtłuszczania oraz kosmetyków zawierających alkohol, gdyż składnik ten nadmiernie wysusza, co przyśpiesza łojotok. Skorzystaj za to z preparatów posiadających odczyn neutralny lub lekko kwaśny. Przy wyborze odpowiedniego podkładu kieruj się tym, aby był on matujący. Dobrze, jeżeli nawilża także skórę, gdyż takie kosmetyki mogą ją odwodnić. Przydatny może też okazać się korektor ukrywający wypryski.

Cera mieszana

Jest to najczęściej występujący rodzaj skóry. Łączy w sobie cechy cery suchej i tłustej. Jak to możliwe? Skóra sucha występuje zazwyczaj w okolicach policzków i skroni. Cera tłusta dotyczy zaś tzw. strefy T. Osoby o takiej cerze muszą uważać na uszkodzenie naskórka i jednocześnie zwalczać nadmiar sebum.

Różne rodzaje skóry wymagają odrębnych metod pielęgnacji. Jeżeli masz taką cerę, pamiętaj o stosowaniu kremów do konkretnych partii twarzy. Na policzkach i skroniach zadbaj o nawilżenie dzięki wysokiemu poziomowi lipidów. W strefie T staraj się zaś zapobiec nadmiernemu łojotokowi i błyszczeniu się cery. Możesz też skorzystać z kosmetyków, które są przeznaczone do skóry mieszanej.

Czy typ cery może się zmienić?

Liczne badania wykazały, że na rodzaj skóry największy wpływ mają geny. Z tego też powodu nie ma możliwości trwałej zmiany typu cery. Warto jednak dbać o prawidłową pielęgnację skóry, gdyż dzięki dopasowanym kosmetykom możesz złagodzić opisane wyżej niedogodności.

Widać wyraźnie, iż dbanie o cerę powinno być Twoim priorytetem. W przypadku braku pewności co do rodzaju posiadanej skóry, możesz skorzystać z pomocy specjalisty – dermatologa lub kosmetologa. Na dermokonsultacje warto się też zdecydować w wypadku poważnych problemów skórnych. Z rozwagą powinnaś także podchodzić do codziennej pielęgnacji swojej cery, jak i do wyboru odpowiednich kosmetyków. Zdrowa skóra to bowiem jeden z najważniejszych elementów zdrowego organizmu.