utrzymywanie opalenizny

Letnia, naturalna opalenizna, która nie zejdzie od razu po powrocie z wakacji to marzenie każdej kobiety. Rzeczywistość bywa jednak inna: opalona skóra (zwłaszcza, gdy przesadzimy z ekspozycją na słońce) szybko się łuszczy i odbiera słoneczne wspomnienia. Co zrobić by jak najdłużej cieszyć się opalenizną, a przy tym nie zaniedbać skóry i zapewnić jej zdrowie?

1.      Zadbaj o skórę przed opalaniem


Zadbać o długotrwałą opaleniznę warto jeszcze zanim pojawi się okazja do opalania. Zdrowa i dobrze nawilżona skóra to podstawa pięknej opalenizny. By złapać jak najwięcej promieni słońca, przed wyjazdem na urlop należy wykonać dokładny peeling całego ciała. Dzięki niemu:


  • można pozbyć się martwego, zrogowaciałego naskórka, co zapobiegnie łuszczeniu się skóry,

  • promienie słoneczne lepiej dotrą do skóry i łatwiej będzie im stymulować produkcję melaniny,

  • poprawi się ukrwienie skóry, dzięki czemu dostanie ona więcej składników odżywczych, co również wpłynie na syntezę barwnika.


Skóra powinna być też dobrze nawilżona, ale to wymaga długotrwałej pracy i regularnej pielęgnacji. Jeśli jednak na co dzień zabrakło Ci systematyczności i przed latem chcesz bardziej zadbać o swoją skórę, warto wypróbować Intensywnie nawilżający balsam do ciała Eva Dermo. Dzięki olejowi z rokitnika, kwasowi hialuronowemu i mocznikowi działa szybko i pomaga nawet wymagającej, przesuszonej skórze odzyskać miękkość i elastyczność. Dogłębnie nawilżona skóra będzie bardziej odporna na poparzenia słoneczne i zdrowsza.


2.      Zadbaj o skórę w trakcie i po opalaniu


Użycie dobrego kremu z filtrem pozwoli zniwelować ryzyko poparzeń promieniami UV i zagwarantuje optymalne oddziaływanie słońca na skórę. Sam filtr to jednak za mało. Po opalaniu należy mocno nawilżyć i natłuścić skórę. Odbudowanie warstwy lipidowej na powierzchni skóry jest bardzo ważne, ponieważ pomaga to jej ustabilizować się i odpocząć po długiej ekspozycji na słońcu. By stworzyć warstwę natłuszczenia na skórze należy zastosować lekkie serum, piankę lub masło. Doskonałym pomysłem będzie też Kojąco-nawilżający balsam po opalaniu z olejem ze złotej palmy Eva Sun, który przynosi ulgę wysuszonej po intensywnym opalaniu skórze. Wprowadzenie do codziennej pielęgnacji tego typu kosmetyków nie tylko pomoże utrzymać opaleniznę, ale też zadba o zdrowy wygląd skóry.

3.      Odpowiednie odżywianie się pomoże utrzymać efekty opalania


Jesteś tym co jesz – jeśli chcesz utrzymać opaleniznę i wpłynąć na koloryt skóry musisz wprowadzić do swojej diety te posiłki, które pomogą Ci osiągnąć wymarzony cel. Składnikiem odżywczym, który decyduje o wpływie niektórych produktów na kolor skóry jest witamina A, czyli beta-karoten. Źródłem tej witaminy są:


  • marchew

  • dynia

  • pomidor

  • szpinak

  • papryka czerwona


Najlepiej jest jeść te produkty w towarzystwie zdrowych tłuszczów, które pomagają wchłaniać ją do organizmu – witamina A najlepiej rozpuszcza się właśnie w tłuszczach. Jeśli żaden z tych produktów nie jest Twoim ulubionym możesz też sięgnąć po suplementy diety, które wprowadzą beta-karoten do Twojego organizmu.

4.      Kosmetyki brązujące


Kosmetyki koloryzujące pozwalają przyciemnić skórę skutecznie i na dość długo. Samoopalacze są naturalnym wyborem wielu kobiet, bo opalenizna bez ekspozycji na słońce pozwala zabezpieczyć się przed fotostarzeniem.

Jak działają samoopalacze?


Różne formuły samoopalaczy różnią się ilością substancji aktywnej, czyli dihydroksyacetonu (DHA). Najczęściej spotykane są:


  • Tradycyjne samoopalacze w formie kremów, mgiełek, balsamów – mają najwięcej DHA, a efekty są niemal natychmiastowe: po kilku godzinach od nałożenia uzyskuje się docelowy odcień opalenizny. Trzeba jednak aplikować je umiejętnie, uważając na nieestetyczne smugi, które mogą powstać na skórze.

  • Balsamy brązujące – są delikatniejsze w działaniu od samoopalacza. Efekt można uzyskać dopiero po kilku dniach, a nakładać balsam należy codziennie.

  • Chusteczki opalające, idealne dla tych, którzy chcą szybko i trwale przyciemnić ciało. Wystarczy wsmarować substancję, którą nasączona jest chusteczka, by skóra nabrała koloru, a efekt utrzyma się nawet do tygodnia.


Jednak nie dla każdej skóry i nie wszystkie będą odpowiednie. Jeśli chcemy z nich korzystać, należy zapoznać się ze składami i – przed użyciem na całym ciele – sprawdzić na małej powierzchni skóry, czy wybrany kosmetyk nie spowoduje reakcji alergicznej.

Jednolity odcień opalenizny oraz naturalny jej kolor zapewnia nawilżający samoopalacz do twarzy i ciała od Pollena Ewa, który dzięki zawartości masła shea oraz oliwy z oliwek chroni dodatkowo wrażliwą po nasłonecznieniu skórę. Pamiętaj jednak, że samoopalacze w każdej formie działają tylko powierzchownie i stosując je mimo wszystko podczas ekspozycji się na słońce należy korzystać z kremu z filtrem. Samoopalacz nie stanowi bariery zabezpieczającej przed promieniowaniem UV.

5.       Kosmetyki przedłużające opaleniznę


Zastosowanie odpowiedniego serum czy balsamu przedłużającego efekty opalania może skutecznie nadać skórze brązowego odcienia. Działanie takich kosmetyków nie ma bezpośredniego wpływu na kolor skóry, jednak dostarczają one składników odżywczych, które pomagają zachować jej kolor i odżywiają ją. Do tych składników należą m.in.:


  • witamina E – pomaga dostarczać składniki odżywcze do komórek organizmu,

  • pantenol – bierze udział w procesach regeneracyjnych skóry (a także włosów i paznokci),

  • alantoina – nawilża i wspomaga odżywienie skóry.


Podsumowanie


Należy pamiętać, że efekt opalania to kwestia indywidualna. Jedne osoby zyskają brązową skórę szybciej, inne muszą włożyć w to więcej wysiłku. Tak samo sposobów na utrzymanie opalenizny jest wiele, ale nie każdy dla każdego będzie dobry. Spośród powyższych metod warto wybrać tę, która najlepiej zadziała w naszym przypadku. Pamiętajmy, by zawsze opalać się z głową i jeśli tylko ekspozycja na słońce może być zwiększona – nie ryzykujmy poparzeń. Krem z filtrem i kosmetyki nawilżające powinny towarzyszyć nam nie tylko podczas letnich sesji słonecznych, ale też na zaśnieżonym stoku.