relaksująca kąpiel w wannie

Gorąca kąpiel to dla wielu z nas jedna z najpopularniejszych metod ucieczki od trudów codzienności. Gdy jesteśmy w wannie, łazienka staje się dla nas azylem w którym odzyskujemy utraconą energię. Sprawdź zatem co dodać do kąpieli, aby odpowiednio się zrelaksować i zregenerować swoje ciało.

Wpływ kąpieli na skórę


Odpowiednio przygotowana kąpiel relaksacyjna przyczyni się do poprawy Twojego samopoczucia i pozwoli Ci odetchnąć po ciężkim dniu. Dodatkowo, może mieć ona działanie zdrowotne. Wpływa bowiem na poprawę krążenia krwi, pomaga rozluźniać mięśnie, niweluje ilość toksyn w skórze, a także wspomaga działanie układu limfatycznego. Jeżeli to dla Ciebie nadal mało, to możesz dodać do kąpieli jeden z licznych preparatów, które wzbogacą Twój relaks o kolejne zdrowotne właściwości. Jednym z nich jest sól do kąpieli z biokompleksem lnianym Eva Natura. Dodatek soli lnianej, oprócz zwalczania stresu, pomoże Ci m.in. uspokoić Twój organizm i przygotować go do snu.



kąpiel na bazie lawendy

Relaksacyjna kąpiel na bazie lawendy


Jednym z najpopularniejszych, a jednocześnie najbardziej cenionych składników wykorzystywanych do relaksujących kąpieli jest lawenda. Przypisuje się jej szereg pozytywnych właściwości. Przyśpiesza ona gojenie się naskórka, łagodzi bóle, a do tego jest lekarstwem na bezsenność, gdyż ułatwia zasypianie. Przede wszystkim jednak, pomaga ukoić nerwy i w pełni się zrelaksować.

Jeżeli zależy Ci wyłącznie na zapachu lawendy, możesz skorzystać z olejków eterycznych. Woń jaką wydziela olejek lawendowy działa kojąco na zmysły. Po dodaniu go do kąpieli, Twoje ciało odczuje rozluźnienie. Co istotne, mogą używać go posiadaczki skóry normalnej, suchej i tłustej.

W celu przygotowania kąpieli relaksacyjnej o takich właściwościach, przygotuj 4 łyżki stołowe suszu z kwiatów lawendy, zalej je litrem wrzącej wody i zostaw do zaparzenia pod przykryciem na kwadrans. Po 15 minutach przecedź napar i wlej go do wanny z ciepłą wodą. Aby zwiększyć jego lecznicze właściwości, przed wlaniem wywaru do kąpieli, dodaj do niego 3 łyżki miodu.

Zamiast szukania składników i przygotowywania naparu, możesz wybrać gotowy produkt jakim jest Regenerująca sól do kąpieli o zapachu lawendy Eva Natura. Posiada ona szereg cennych dla skóry pierwiastków, jak chrom, kobalt, mangan, miedź i żelazo. Kąpiel z dodatkiem soli lawendowej pozwoli Ci zniwelować zmęczenie oraz odzyskać spokój i wewnętrzną równowagę. Dodatkowo, działa ona łagodząco w stanach zapalnych i pozostawia po kąpieli aksamitnie miękką i przyjemną w dotyku skórę.



kąpiel z igłami jodły

Prozdrowotna kąpiel z igłami jodły


Nasi przodkowie od wieków utożsamiali jodłę z długowiecznością i siłą. Nic więc dziwnego, że nowo narodzone dzieci były często kąpane w wodzie zawierającej wywar z jodłowych igieł. Jak się okazuje, mieli oni rację. Prozdrowotne właściwości tego drzewa, to dziś fakt potwierdzony przez naukowców.

Olejki eteryczne, które znajdują się w pąkach i młodych igłach jodły przyśpieszają gojenie ran, łagodzą stany zapalne i działają przeciwzapalnie, a do tego odmładzają skórę. Oczyszczają także ciało z toksyn, zwalczają bakterie i wirusy, a dzięki temu poprawiają odporność i wzmacniają układ nerwowy. Są też polecane przy przeziębieniu i problemach z drogami oddechowymi – wykorzystuje się je do inhalacji. Regulują także ciśnienie i krążenie krwi, jak również wspomagają walkę z reumatyzmem.

Relaksacyjna kąpiel w wannie z dodatkiem jodły działa odprężająco, pozwala zwalczać zmęczenie i wyczerpanie, a do tego regeneruje siły i ułatwia zasypianie. Aby przygotować taką kąpiel, skorzystaj z 10 kropel olejku jodłowego lub przygotuj napar z młodych gałązek jodły. Do zrobienia wywaru będzie Ci potrzebne 200 g świeżych igieł oraz 4 szklanki wody. Igły z jodły włóż do garnka, zalej zimną wodą, a następnie zagotuj. Po 5 minutach na małym ogniu, przepuść wywar przez sitko i wlej do wanny.

Nie wszyscy mogą sobie jednak pozwolić na dostęp do świeżych gałązek jodły. Ratunkiem w takim przypadku jest Kojąca sól do kąpieli o zapachu jodły Eva Natura. Dzięki optymalnej zawartości mikro- i makroelementów, wpływa ona pozytywnie na system nerwowy i usuwa skutki zmęczenia.


Bursztyn a gorąca kąpiel w wannie


Jantar, jako element biżuterii, istnieje w naszej kulturze od bardzo dawna. Równie długo znane są jego cenne właściwości lecznice. Kwas bursztynowy, który jest z niego pozyskiwany, świetnie nadaje się do pielęgnacji osłabionej skóry. Pobudza on jej metabolizm, poprawia ukrwienie oraz zmniejsza opuchliznę. Wspomaga również nawilżenie ciała, a co za tym idzie spowalnia procesy starzenia się skóry. Zawarte w jantarze mikroelementy pomagają oczyszczać i odżywiać naskórek, dzięki czemu ciało staje się elastyczne, jędrne i jedwabiście gładkie, a jego skóra rozświetlona i pełna blasku.

Relaksujące kąpiele z dodatkiem bursztynu, oprócz zmysłowego zapachu, zapewniają też gruntowną regenerację. Ten cenny składnik ma bowiem działanie przeciwreumatyczne, a co za tym idzie wpływa korzystnie na zminimalizowanie problemów wynikających ze zwyrodnienia stawów.

Marzą Ci się rozgrzane wody Bałtyku i plaże pełne bursztynów przyniesionych z porannym przypływem, lecz nie możesz sobie teraz na to pozwolić? Świetną alternatywą okaże się gorąca kąpiel w wannie z dodatkiem jantaru. Przyda Ci się do tego Sól do kąpieli z biokompleksem bursztynu Ewa Natura, która wpływa energizująco na ciało i umysł. Pobudza ona naturalne procesy regeneracji naskórka, poprawia krążenie, a do tego pomaga regenerować ciało i pozytywnie działa na kondycję psychiki.


Czy długie kąpiele są zdrowe?


Pozytywny wpływ długotrwałych kąpieli jest powtarzany niemalże jak mantra. Problem w tym, że jest to mit, który należy obalić. Kąpiel w wannie powinna trwać maksymalnie pół godziny. Jeżeli chodzi o temperaturę wody, to ustal ją na poziomie ciepła ciała – około 37° C. Jest to o tyle ważne, gdyż długie przebywanie w wodzie o wysokiej temperaturze może powodować szereg problemów. Od zwykłego wyczerpania organizmu i podwyższenia ciśnienia krwi, przez przyśpieszenie pracy serca i ograniczenie bariery zabezpieczającej skórę, aż po pękanie naczynek krwionośnych.

Długie i gorące kąpiele nie są też polecane dla ludzi zmagających się z chorobami układu krążenia oraz posiadających problemy z krzepnięciem krwi. Odradza się je też podczas nadciśnienia, nadczynności tarczycy i cukrzycy. Osoby cierpiące na takie dolegliwości mogą bowiem odczuwać zawroty głowy, a nawet doznawać omdleń. Tego typu kąpieli powinny unikać także kobiety w ciąży oraz miesiączkujące – gorąca woda może znacznie zwiększyć intensywność krwawienia.

Pamiętaj, relaksacyjna kąpiel w wannie może dać Ci chwilę relaksu, jak również wspomóc prawidłową pielęgnację ciała. Problem w tym, że długotrwałe przebywanie w wodzie przyczynia się do tego, że Twoja skóra staje się sucha, zaś naskórek rozmoczony. Po tym, gdy wyjdziesz z wanny i osuszysz ciało, nie zapomnij więc użyć kosmetyków odbudowujących ochronny płaszcz lipidowy swojej skóry.